Strona głównaChorobyGodzina operacji serca ma znaczenie - lepiej ją wykonać po południu

Godzina operacji serca ma znaczenie - lepiej ją wykonać po południu

Pora dnia ma znaczenie dla bezpieczeństwa operacji serca - najlepiej, jeśli można wykonać zabieg w godzinach popołudniowych, mówią badacze z Uniwersytetu w Lille.
Godzina operacji serca ma znaczenie - lepiej ją wykonać po południu [fot. daria_serdtseva - Fotolia.com] Operacje wykonywane po południu dają większe szanse na przeżycie i oznaczają mniejsze ryzyko wystąpienia potencjalnie śmiertelnych powikłań, mówią francuscy badacze. Wszystko dlatego, że komórkowy może wpłynąć na zdolność tkanki serca do regeneracji po okresie braku dostępu do tlenu podczas operacji.

W ramach badań przeanalizowano stan zdrowia 596 pacjentów, którzy przeszli zawał serca. Połowa uczestników była poddana zabiegom chirurgicznym rano, a druga połowa po południu. Ustalono, że w przypadku uczestników, których operowano o wcześniejszej porze, u 18,1 proc. w ciągu pięćiuset dni po zabiegu nastąpił jakiś poważny incydent sercowy, taki jak czy . Jeśli chodzi zaś o osoby operowane po południu, jedynie 9,4 proc. z nich doświadczyło jakiegoś zdarzenia sercowo-naczyniowe w tym samym okresie czasu.

Uczeni wzięli również pod uwagę biopsje przeprowadzone u kilkudziesieciu pacjentów operowanych w różnych porach dnia i odkryli, że tkanka sercowa ludzi poddanych zabiegom w godzinach popołudniowych szybciej się regenerowała.

Wyjaśnienia tego mechanizmu dostarczają badania na myszach. Ustalono, że białko powiązane z genami zegara biologicznego jest obecne w większej liczbie rano. Jeśli zostanie usunięte w czasie przebudzenia, podatność zwierzęcia na niedokrwienie zmieni się, mówią uczeni.

Zrozumienie tego mechanizmu daje nadzieję na nowe podejścia terapeutyczne. Chirurgia kardiologiczna jest bezpieczna, biorąc pod uwagę bardzo niewielką liczbę powikłań, ale gdy przyjrzeć się szczegółom, wydaje się, że operacja po południu zapewnia lepszą ochronę serca, mówią autorzy
Badacze uważają zatem, że lepiej jest wykonywać operacje po południu. Można by również opracować leki blokujące określone białko.

Wyniki badań zostały przedstawione w magazynie The Lancet.

Źródło:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy