Strona głównaChorobyHigiena jamy ustnej a rak wątroby

Higiena jamy ustnej a rak wątroby

Zdrowie jamy ustnej ma wpływ nie tylko na stan jej samej, ale i funkcjonowanie innych części organizmu. Przykładowo, wiadomo, że bakterie znajdujące się na zębach i dziąsłach sprzyjają chorobom serca. Teraz ustalono też, że mogą zwiększać ryzyko poważnych problemów z wątrobą.
Higiena jamy ustnej a rak wątroby [© Yuriy Shevtsov - Fotolia.com]
Jak odkryto na Queen's University w Belfaście, istnieje związek pomiędzy problemami ze zdrowiem jamy ustnej i .

Przez sześć lat monitorowano zdrowie kilkuset tysięcy osób, koncentrując się na tym, czy istnieje jakaś relacja pomiędzy stanem jamy ustnej i nowotworamis związanycmi z układem trawiennym, takimi jak rak wątroby, , odbytnicy i .

Okazało się, że 13 proc. pacjentów z nowotworami przewodu pokarmowego miało jakieś choroby jamy ustnej, takie jak , , i utrata zębów. W przeważającej mierze dotyczyło to chorych raka wątroby.

Analizy nie pozwoliły na określenie przyczyny powiązania tych chorób, niemniej zgodnie z jednym z przypuszczeń, osoby, które straciły niektóre zęby, mogły zmienić dietę i jeść produkty, które łatwiej pogryźć, ale są mniej odżywcze, co mogło zwiększyć ryzyko raka wątroby. Powodów tego powiązania może być jednak znacznie więcej.

Według danych World Cancer Research Fund, rak wątroby jest piątym najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn i dziewiątym u kobiet. W 2018 roku odnotowano ponad 840 tysięcy nowych przypadków tego nowotworu.

O badaniach napisano w magazynie United European Gastroenterology Journal:

Przeczytaj także


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy