Strona głównaChorobyJaki jest związek pomiędzy zaburzeniami snu i udarami

Jaki jest związek pomiędzy zaburzeniami snu i udarami

Z jednej strony problemy ze snem mają związek z wyższym ryzykiem udaru, z drugiej zaś, kłopoty z odpoczynkiem pogłębiają się po udarze.
W przypadku pacjentów po udarze zaburzenia snu są szczególnie częste, mówią medycy z American Heart Association. Według szacunków, znaczna część pacjentów, którzy doświadczyli udaru, zmaga się z jakimś rodzajem zaburzeń snu. Nierzadko występują one już przed tym zdarzeniem, stanowiąc jeden z czynników ryzyka , po nim jednak zazwyczaj jeszcze się inetnsyfikują.

Z badań wynika, że ponad dwie trzecie ludzi, którzy mają za sobą udar, zmaga się z obturacyjnym - polega on na tym, że język lub coś innego blokuje drogi oddechowe i swobodny przepływ powietrza. Z tego powodu pacjenci mogą lub występuje u nich zatrzymanie oddechu na kilka sekund.

Bezdech senny może skutkować wielokrotnym przerywaniem snu w nocy, więc nie można osiągnąć wolnofalowej fazy snu (czyli snu głębokiego), która jest niezbędna dla dobrego odpoczynku i poczucia następnego dnia rano, że ma się energię do działania. Podczas fazy wolnofalowej część procesów w organizmie spowalnia, część jednak znacznie przyspiesza, więc jest ona niezbędna dla ogólnego samopoczucia i zachowania dobrego zdrowia.

W przypadku osób po udarze ma to szczególne znaczenie, bo niedostatecznie długi lub głęboki sen przekłada się na pogłębienie problemów z ciśnieniem krwi. Nadciśnienie z kolei to jeden z głównych czynników udaru. Podobnie bezdech senny jest charakterystyczny dla osób zmagających z nadmierną wagą, a otyłość także sprzyja udarom.

Zdarzenia mózgowo-naczyniowe (w tym udary) są drugą najczęstszą przyczyną zgonów i trzecią najczęstszą przyczyną . Udar wiąże się z nagłą śmiercią części komórek mózgowych z powodu braku tlenu, do którego dochodzi w wyniku zablokowania lub pęknięcia tętnicy w mózgu. Jest to też główna przyczyna otępienia i , podają lekarze ze Światowej Organizacji Zdrowia.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy