Strona głównaChorobyJeśli masz chore płuca, bardziej grożą ci złamania

Jeśli masz chore płuca, bardziej grożą ci złamania

Choroby płuc zwiększają ryzyko oteoporozy i złamań, ostrzegają brytyjscy uczeni.
Jeśli masz chore płuca, bardziej grożą ci złamania [fot.  oracast z Pixabay]
Jak wynika z nowych badań, osoby po czterdziestce, które cierpią na choroby płuc, np. (przewlekłą obturacyjną chorobę płuc), częściej chorują na osteoporozę i łatwiej doświadczają złamań, ustalili uczeni z University of Nottingham w Wielkiej Brytanii.

W badaniach przeanalizowano dane setek tysięcy pacjentów po czterdziestce. Okazało się, że dojrzałe osoby z objawami POChP były bardziej narażone na i niż ich rówieśnicy bez problemów z płucami.

Pacjenci chorzy na POChP byli o 1,7 razy bardziej narażeni na złamanie szyjki kości udowej i 1,6 razy na wszelkie poważne złamania osteoporotyczne niż pozostali pacjenci.

Zwiększone niebezpieczeństwo złamań i osteoporozy ma związek z różnymi czynnikami, w tym z nadmiernym wskaźnikiem masy ciała, paleniem , czy zażywaniem niektórych leków np. kortykosteroidów). Jak się okazuje, współwystępujące choroby także mogą mieć wpływ na prawdopodobieństwo złamań.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, na calym świecie na POChP choruje 65 milionów ludzi. Szacuje się, że co roku z jej powodu umiera ponad 3 mln ludzi, co odpowiada 5 proc. wszystkich zgonów. Liczba pacjentów zwiększa się i eksperci przewidują, że do 2030 roku choroba będzie trzecią główną przyczyną śmierci w skali globalnej.

Osteoporoza z kolei co roku powoduje niemal 9 milionów złamań. Jest ona nie tylko główną przyczyną złamań, ale także należy do chorób, które najczęściej powodują poważne komplikacje i niezdolność do samodzielnego funkcjonowania.

Na temat badań napisano w BMJ:

Przeczytaj także


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy