Strona głównaChorobyJoga szczególnie pomocna przy migotaniu przedsionków

Joga szczególnie pomocna przy migotaniu przedsionków

Praktykowanie jogi może pomóc pacjentom z migotaniem przedsionków w radzeniu sobie z objawami.
Joga szczególnie pomocna przy migotaniu przedsionków [fot.  Irina L z Pixabay]
jest najczęstszym zaburzeniem rytmu serca. Występuje u co czwartej osoby w średnim wieku w Europie i Stanach Zjednoczonych. Co istotne, dolegliwość jest poważna, bo powoduje 20-30 proc. wszystkich udarów, a także zwiększa ryzyko zgonu w danym okresie o 1,5 razy u mężczyzn i 2 razy u kobiet. Ponadto pacjenci z tą chorobą cechują się zwykle niższą jakością życia, a 10-40 proc. z nich co roku jest hospitalizowanych.

Objawy migotania przedsionków obejmują: kołatanie serca, przyspieszony lub nieregularny puls, duszność, , ból w klatce piersiowej i zawroty głowy. - Objawy mogą budzić obawy. Pojawiają się i znikają, powodując u wielu pacjentów niepokój i ograniczając ich zdolność do normalnego życia - mówi dr Naresh Sen z HG SMS Hospital w Jaipur w Indiach.

W nowym badaniu sprawdzano, czy joga może złagodzić objawy u pacjentów z migotaniem przedsionków. Najpierw pacjenci przez 12 tygodni nie ćwiczyli jogi, a następnie przez 16 tygodni co drugi dzień uczestniczyli w 30-minutowych sesjach jogi, które obejmowały przyjmowanie określonych pozycji i odpowiednie oddychanie. Podczas tego programu pacjentów zachęcano też do samodzielnego praktykowania przyswojonych ćwiczeń.

W obu okresach badania objawy i epizody migotania przedsionków odnotowywano na bieżąco. Niektórzy pacjenci nosili także monitor pracy serca. Uczestnicy wypełnili ankietę dotyczącą i oraz kwestionariusz oceniający ich zdolność do wykonywania codziennych czynności, nastroju, poziomu kontaktów towarzyskich, a także poziomu energii. Mierzono też tętno i ciśnienie krwi. Następnie naukowcy porównali wyniki między okresami ćwiczenia jogi i bezczynności.

Odkryto, że w czasie praktykowania jogi pacjenci doświadczyli znacznej poprawy w różnych badanych obszarach. Po pierwsze, w okresie bezczynności doświadczyli średnio 15 epizodów migotania przedsionków, a w czasie ćwiczeń zaledwie ośmiu. Co więcej, po treningu jogi średnie ciśnienie krwi było o 11/6 mmHg niższe.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy