Strona głównaChorobyKawa ochroni przed niewydolnością serca?

Kawa ochroni przed niewydolnością serca?

Picie jednej lub więcej filiżanek kawy z kofeiną może zmniejszyć ryzyko niewydolności serca, czytamy w magazynie American Heart Association.
Kawa ochroni przed niewydolnością serca? [fot. Soner Köse from Pixabay]
Choroba wieńcowa, i udar to jedne z głównych przyczyn zgonów z powodu w USA, ale i w Europie odpowiadają one za liczne śmierci. - Jakkolwiek palenie papierosów, seniorski wiek i nadciśnienie należą do najpowszechniejszych czynników ryzyka chorób serca, nadal istnieją niezidentyfikowane czynniki ryzyka chorób serca, mówią badacze z University of Colorado School of Medicine.
Ryzyko i korzyści związane z piciem kawy to zagadnienia nieustannie interesujące naukowców ze względu na popularność tego napoju i częstotliwość jego picia na całym świecie - zauważa dr Linda Van Hornz Northwestern University Feinberg School of Medicine.
Teraz przeanalizowano badania, w ramach których zdrowie monitorowano co najmniej 10 lat i które obejmowały tysiące uczestników.

Oto, co ustalono:

  • Picie co najmniej jednej filiżanki z kofeiną miały związek ze zmniejszonym ryzykiem długoterminowej niewydolności serca.
  • W jednym z testów obliczono, że zagrożenie niewydolnością serca na przestrzeni kilku dekad zmniejszyło się o 5 do 12 proc. na każdą filiżankę kawy dziennie, w porównaniu z całkowitym unikaniem tego napoju.
  • W innym teście ustalono, że picie co najmniej 2 filiżanek kawy dziennie oznaczało zmniejszenie ryzyka niewydolności serca o około 30 proc. względem osób serwujących sobie jedną filiżankę lub w ogólnie nie pijących kawy.
  • Picie kawy bezkofeinowej wydawało się mieć odwrotny wpływ na ryzyko niewydolności serca lub też w ogólne na nie oddziaływało (różne wyniki w różnych badaniach).
Związek między kofeiną a redukcją ryzyka niewydolności serca był zaskakujący. Kawa i kofeina nierzadko są uważane przez ludzi za szkodliwe dla serca, ponieważ kojarzą się z kołataniem serca czy skokiem ciśnienia, wskazują autorzy badań. Okazuje się jednak, że nie jest to prawda, choć eksperci zaznaczają, że jeszcze brakuje danych, by móc zalecać zwiększenie picia kawy dla ochrony serca tak jak radzi się, by w tym celu rzucić palenie , stracić na wadze czy ćwiczyć.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy