Strona głównaChorobyKiedy płuca wołają o pomoc

Kiedy płuca wołają o pomoc

POChP zajmuje 4 miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonu. W Polsce w wyniku przewlekłej obturacyjnej choroby płuc umiera rocznie 17 tysięcy osób, co daje dwie osoby na godzinę. Tylko jedna czwarta ludzi dotkniętych chorobą jest zdiagnozowana.
Kiedy płuca wołają o pomoc [©  Andrey Popov - Fotolia.com]
Objawy, które bezwzględnie powinny nas zaniepokoić i skłonić do pójścia do lekarza to m.in. kaszel, zadyszka, odksztuszanie wydzieliny, szybkie odczuwanie zmęczenia czy trudności w poruszaniu się. Objawy te mogą wywoływać skojarzenia z astmą czy z rozedmą płuc, jednak mogą oznaczać też bardzo poważną chorobę, jaką jest – mówi Anna Zmyj, pielęgniarka spirometryczna.

Dużym problemem jest brak świadomości społeczeństwa o chorobie, o tym jakie wywołuje objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza. Tylko 25% pacjentów wie, na co choruje i jak można sobie z tym radzić.

Kampania Płuca Polski ma na celu uświadomienie społeczeństwa o POChP i pomoc w diagnozowaniu ludzi chorych. W jej ramach turyści oraz mieszkańcy Kołobrzegu mogli zbadać kondycję swoich płuc, biorąc udział w bezpłatnych .
Głównym czynnikiem zachorowania na POChP jest palenie papierosów, zarówno czynne jak i . Bardzo duży odsetek ludzi którzy poddali się badaniu to palacze. U tych pacjentów wyniki były dużo gorsze. Dla przykładu, pacjent 60-letni miał płuca 97-latka – dodaje Anna Zmyj.
Nie bez znaczenia są również czynniki zewnętrzne np. zanieczyszczenie środowiska, czy wykonywanie niektórych zawodów, takich jak lakiernik samochodowy czy malarz. Istotny jest też wiek pacjentów, jako że POChP dotyka głównie osób w średnim i starszym wieku.

newsrm.tv

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy