Strona głównaChorobyKłopoty ze snem zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci. Szczególnie u diabetyków

Kłopoty ze snem zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci. Szczególnie u diabetyków

Kiedy przejrzano dane pół miliona Brytyjczyków w średnim wieku, odkryto, że osoby deklarujące problemy z nocnym odpoczynkiem mają wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci. Zagrożenie szczególnie dotyczy diabetyków.
Kłopoty ze snem zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci. Szczególnie u diabetyków [© codrin - Fotolia.com]
Badanych pytano, czy mieli problemy z zasypianiem w nocy lub czy obudzili się w środku nocy. Okazało się, że osoby z częstymi problemami ze snem są bardziej narażone na śmierć w danym okresie niż ludzie bez takich kłopotów. Takie niebezpieczeństwo w najwyższym stopniu dotyczyło pacjentów z : w ciągu dziewięciu lat badań byli oni o 87 procent bardziej narażeni na śmierć z jakiejkolwiek przyczyny niż osoby bez cukrzycy lub zaburzeń snu.

Badanie wykazało również, że osoby z cukrzycą i problemami ze snem były o 12 procent bardziej narażone na śmierć w tym czasie niż osoby, które miały cukrzycę, ale nie doświadczały częstych zaburzeń snu.

- Jakkolwiek już wiedzieliśmy, że istnieje istotny związek między kiepskim snem i złym stanem zdrowia, wyniki wyraźnie pokazują problem. Pytania zadawane podczas rejestracji uczestników nie rozróżniały bezsenności od innych , takich jak . Jednak z praktycznego punktu widzenia nie ma to znaczenia. Lekarze powinni traktować kłopoty ze snem równie poważnie, jak inne czynniki ryzyka i pracować ze swoimi pacjentami nad zmniejszaniem ogólnego ryzyka dla zdrowia - mówi prof. Malcolm von Schantz z University of Surrey.
Sama cukrzyca wiązała się z 67-procentowym wzrostem ryzyka zgonu. Jednak śmiertelność diabetyków w połączeniu z częstymi problemami ze snem wzrosła do 87 procent. Innymi słowy, jest to szczególnie ważne dla lekarzy leczących cukrzycę, aby oceniali poziom zaburzeń snu i leczyli je w razie potrzeby - dodaje prof. Kristen Knutson z Northwestern University.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy