Strona głównaChorobyKontrola cukrzycy - zbyt intensywne leczenie szkodzi

Kontrola cukrzycy - zbyt intensywne leczenie szkodzi

Szacuje się, że wiele osób chorych na cukrzycę nie ma świadomości jej obecności, co jest dla nich bardzo niebezpieczne, bo choroba wyniszcza organizm i prowadzi do poważnych powikłań, które moga skutkować śmiercią. Okazuje się jednak, że istnieje też odwrotny problem - pacjenci z cukrzycą mogą otrzymywać leczenie, które skutkuje zbyt dużym obniżeniem poziom glukozy, co również jest niebezpieczne dla zdrowia.
Kontrola cukrzycy - zbyt intensywne leczenie szkodzi [fot. Steve Buissinne z Pixabay]
Z badań wynika, że u wielu pacjentów stosuje się terapię, która prowadzi do nadmiernego obniżenia poziomu glukozy. Zwiększa to ryzyko hipoglikemii, czyli zbyt niskiego poziomu glukozy we krwi - jednego z najczęstszych poważnych działań niepożądanych terapii . Skutkuje ona zarówno natychmiastową, jak i długoterminową szkodę dla pacjentów.

Ciężka oznacza zwiększone ryzyko śmierci, , zaburzeń poznawczych, i złamań oraz znaczne obniżenie jakości życia.

W ramach National Health and Nutrition Examination Survey odkryto, że w ciągu dwóch lat niedobór glukozy u diabetyków był przyczyną niemal pięciu tysięcy przyjęć do szpitala i podobnej ilości interwencji na oddziale ratunkowym. Według autorów, oznacza to, że problem zbyt intensywnego obniżania glikemii jest dość powszechny.

Za intensywne leczenie uznano stosowanie jednego rodzaju leku w celu osiągnięcia poziomu hemoglobiny A1C poniżej 5,6 proc. lub przyjmowanie dwóch bądź więcej leków dla zmniejszenia hemoglobiny A1C do poziomu 5,7 do 6,4 proc. Według autorów, epizody hipoglikemii mogą być nieuniknione, szczególnie jeśli są spowodowane niemodyfikowalnymi czynnikami ryzyka, takimi jak potrzeba leczenia , ale innym można zapobiec. Jak podkreślają, trzeba dostosować schematy leczenia i cele do sytuacji klinicznej, stanu zdrowia, sytuacji psychospołecznej i realiów codziennego życia każdego pacjenta. To pozwoli zminimalizować ryzyko niedoborów glukozy.

O badaniach napisano w Mayo Clinic Proceedings.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy