Strona głównaChorobyKoronawirus: choroba wywołuje zaburzenia neurologiczne

Koronawirus: choroba wywołuje zaburzenia neurologiczne

Covid-19 może wywoływać szereg zaburzeń psychiatrycznych i neurologicznych, w tym udar mózgu, psychozę i zespół przypominający demencję.
Koronawirus: choroba wywołuje zaburzenia neurologiczne [fot. engin akyurt from Pixabay]
Przeanaliwoano dane ponad stu pacjentów hospitalizowanych z powodu , którzy mieli również określone powikłania neuropsychiatryczne. Ponad pięćdziesięcioro miało udar niedokrwienny spowodowany zakrzepem w mózgu. U niemal czterdziestu zaś zmianom uległ stan psychiczny. U części chorych zdiagnozowano również psychozę, a także zaburzenia przypominające .

Pacjenci, których dane analizowano, mieli od 20 do 90 lat. Podczas gdy udary okazały się częstsze wśród starszych pacjentów, około połowa osób, które doznały zmian stanu psychicznego, była w wieku poniżej 60 lat.

Już wcześniejsze, pomniejsze badania poakzywały związek między Covid-19 z powikłaniami neuropsychiatrycznymi, teraz postanowiono opisać szerszy zakres tych powikłań.
Wszyscy koncentrują się na wskaźnikach śmiertelności i problemach z oddychaniem, które są główną przyczyną śmierci [w wyniku Covid-19], wirus ma jednak wpływ także na mózg - wskazuje Mark George, psychiatra i neurolog z Medical University of South Carolina.
Dotychczas medycy koncentrowali się na leczeniu takich powikłań po infekcji koronawirusem, jak cukrzyca czy uszkodzenia nerek, inne komplikacje zaś mogą zwracać mniejszą uwagę środowiska medycznego, bo są rzadsze. Nie jest jednak jasne, jak często dochodzi do zmian w mózgu w wyniku Covid-19. Poważne modyfikacje są rzadkie, ale już wcześniej odkryto, że wirusy atakujące układ nerwowy mogą wywoływać utratę węchu i smaku, a wielu pacjentów wskazywało również zmęczenie, i lęk.

Od dawna wiadomo, że infekcje wirusowe mogą skutkować długotrwałymi powikłaniami neurologicznymi; pandemia grypy z 1918 roku miała związek z zapaleniem mózgu u niektórych pacjentów. Potrzebne są jednak szersze badania, by ocenić częstość i siłę oddziaływania koronawirusa na układ nerwowy.

O badaniach można pzreczytać w Lancet Psychiatry.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy