Strona głównaChorobyKoronawirus: dlaczego tak trudno z nim walczyć

Koronawirus: dlaczego tak trudno z nim walczyć

Dlaczego tak wielu ludzi zaraża się koronawirusem i podejmowane są tak zdecydowane kroki, by choćby spowolnić epidemię? Co jest przyczyną tak znaczącej mocy zarażania SARS-CoV-2?
Koronawirus: dlaczego tak trudno z nim walczyć
„Moc" wirusa polega na jego zdolności do uaktywniania się wewnątrz gospodarza i rozprzestrzeniania się przez ślinę wydobywającą się podczas czy kichania. Co więcej, ten konkretny może przetrwać nawet trzy dni na twardych, nieporowatych powierzchniach, takich jak plastik, czy metal, co znacznie ułatwia jego rozprzestrzenianie się, szczególnie gdy ludzie nie dbają o higienę.

SARS-CoV-2 znalazł stabilne do rozmnażania się miejsce u ogromnej liczby gospodarzy na całym świecie, bez względu na to, czy to wykazywali oni objawy, czy też nie. Z tego względu może relatywnie łatwo rozporzestrzeniać się dalej.

Jeśli chodzi o wirusy atakujące układ oddechowy, czyli takie, jak SARS-CoV-2, znajdują silne oparcie w dwóch miejscach, jednym z nich jest nos i gardło, skąd łatwo rozprzestrzeniają się przez kropelki śliny podczas kaszlu i śluz, drugie zaś to dół płuc, skąd trudniej jest im się rozprzestrzeniać, ale tutaj mogą wywoływać śmiertelne szkody, zwłaszcza u osób zmagających się jednocześnie z innymi chorobami.

U niektórych ludzi zarażonych nowym koronawirusem objawy są łagodne lub w ogóle ich nie ma, co oznacza zwykle, że wirus osadził się i namnażał w nosie i gardle, podczas gdy w poważniejszych przypadkach gromadzi się i namnaża w płucach.

Co tutaj również istotne, w przypadku nowego wirusa okres inkubacji od jednego do czternastu dni (mediana wynosi 5,1 dni), stąd do infekcji dochodzi na relatywnie długo przed wystąpieniem jakichkolwiek symptomów, a to dodatkowo ułatwia rozporzestrzenianie się SARS-CoV-2 - osoby zarażone po prostu nie wiedzą o rozwijajacej się chorobie.

Ustalono także, iż nowy może się znacznie szybciej replikować niż inne wirusy, np. te wywołujące gorączkę denga.

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy