Strona głównaChorobyKoronawirus: kto jest najbardziej zagrożony śmiercią z powodu COVID-19

Koronawirus: kto jest najbardziej zagrożony śmiercią z powodu COVID-19

Uczeni z University of Maryland School of Medicine określili, jakie czynniki decydują o największym ryzyku śmierci z powodu COVID-19. Hospitalizowani pacjenci są bardziej narażeni na śmierć, jeśli są starsi, są mężczyznami, a także osobami otyłymi lub mają powikłania związane z cukrzycą bądź nadciśnieniem.
Koronawirus: kto jest najbardziej zagrożony śmiercią z powodu COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Naukowcy wzięli pod uwagę dane niemal 67 tysięcy pacjentów z przebywających w 613 szpitalach w różnych częściach USA. Odkryli, że mężczyźni mieli o 30 proc. większe ryzyko śmierci w porównaniu z kobietami w tym samym wieku i o takim samym stanie zdrowia. Co więcej, pacjenci, którzy byli otyli, mieli nadciśnienie lub niekontrolowaną cukrzycę, także cechowali wyższym ryzykiem zgonu w porównaniu z tymi, którzy nie cierpieli na te schorzenia.

- Ocena, którzy hospitalizowani pacjenci z COVID-19 są najbardziej narażeni na zgon, ma istotne znaczenie, ponieważ liczba przypadków choroby i hospitalizacji w USA ciągle rośnie, osiągając w grudniu rekordowe wartości - mówi dr Anthony D. Harris, autor badania. - (...) może to pomóc w podejmowaniu trudnych decyzji dotyczących leczenia - dodaje dr Harris. Przykładowo, pacjenci z grupy podwyższonego ryzyka mogą otrzymać remdesivir wcześnie po przyjęciu do szpitala, aby zapobiec poważnym powikłaniom lub mogą być dokładniej monitorowani. Odkrycie może być też przydatne przy decyzji, którzy pacjenci COVID-19 mogą odnieść największe korzyści z nowych terapii przeciwciałami monoklonalnymi.

Najsilniejszym wskaźnikiem śmiertelności z powodu COVID-19 pozostał wiek. Ogólnie prawie 19 procent hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 zmarło z powodu infekcji. Najniższą śmiertelność odnotowano wśród pacjentów pediatrycznych - wynosiła mniej niż 2 procent. Wskaźnik śmierci wzrastał z każdą dekadą życia, a najwyższy sięgał 34 proc. i dotyczył osób w wieku powyżej 80 lat.

- Starsi pacjenci są narażeni na największe ryzyko zgonu, ale młodsi chorzy z lub odznaczają się najwyższym ryzykiem zgonu w porównaniu z innymi pacjentami w takim samym wieku bez tych schorzeń - wskazuje dr Katherine E. Goodman z University of Maryland.

Naukowcy mają również dobre wieści. Wskaźniki śmiertelności wśród hospitalizowanych pacjentów bardzo spadły w stosunku do pierwszych tygodni pandemii w kwietniu. Wynika to prawdopodobnie z dostępności nowych metod leczenia i większej wiedzy w medyków na temat postępowania z pacjentami i opieki nad nimi.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy