Strona głównaChorobyKoronawirus: papierosy zwiększają ryzyko wystąpienia i nasilenia objawów COVID-19

Koronawirus: papierosy zwiększają ryzyko wystąpienia i nasilenia objawów COVID-19

Badanie wykazało, że palenie papierosów wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia objawów COVID-19, a palacze częściej muszą być hospitalizowani niż osoby niepalące.
Koronawirus: papierosy zwiększają ryzyko wystąpienia i nasilenia objawów COVID-19 [fot. Pixabay]
Badacze z King's College London przeanalizowali dane z aplikacji ZOE COVID. Jakkolwiek ponad jedna trzecia użytkowników zgłaszała złe samopoczucie fizyczne w okresie badania, palacze byli o 14 proc. bardziej narażeni na wystąpienie trzech objawów często oznaczających COVID-19, takich jak: gorączka, uporczywy i duszności, w porównaniu z osobami niepalącymi.

Ludzie palący w trakcie badania byli również bardziej narażeni na większe nasilenie objawów niż, ci, którzy nie palili. Ponadto palacze mieli o 29 proc. Wyższe prawdopodobieństwo rozwoju ponad pięciu symptomów związanych z COVID-19 i o 50 proc. częściej zgłaszali aż ponad dziesięć objawów choroby, w tym: , pomijanie posiłków, biegunkę, , splątanie (zdezorientowanie) lub . Większa liczba objawów wskazywała na cięższą formę .

To nie wszystko. Obecni palacze, u których zdiagnozowano infekcję SARS-CoV-2, byli ponad dwukrotnie bardziej narażeni na hospitalizację niż osoby niepalące.

Według ekspertów zaprzestanie palenia powinno stanowić element przeciwdziałania COVID-19, ponieważ papierosy zwiększają zarówno prawdopodobieństwo wystąpienia choroby objawowej, jak i nasilenia dolegliwości. Zmniejszenie liczby palaczy pomogłoby też zmniejszyć obciążenie systemu opieki zdrowotnej innymi chorobami związanymi z paleniem, które wymagają hospitalizacji.
- Niektóre raporty sugerowały, że zmniejsza ryzyko COVID-19. (...) Nasze wyniki wyraźnie pokazują jednak, że palacze są bardziej narażeni na wystąpienie szerszego zakresu objawów COVID-19 niż osoby niepalące - mówi dr Mario Falchi z King's College London.
Ponieważ wskaźniki COVID-19 nadal rosną, a NHS [służba zdrowia w Wielkiej Brytanii - red.] zbliża się do kresu możliwości funkcjonowania, ważne jest, aby zrobić wszystko, co w naszej mocy dla zmniejszenia skutków choroby i znalezienia sposobów na zmniejszenie przyjęć do szpitala. Nasza analiza pokazuje, że palenie zwiększa prawdopodobieństwo hospitalizacji, więc porzucenie nałogu jest jedną z rzeczy, które możemy zrobić, aby ograniczyć konsekwencje zdrowotne choroby - wyjaśnia Claire Steves, z King's College London.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy