Strona głównaChorobyKoronawirus: zmęczenie długo utrzymującycm się objawem po przebyciu Covid-19

Koronawirus: zmęczenie długo utrzymującycm się objawem po przebyciu Covid-19

Ponad połowa osób po infekcji Covid-19 ciągle odczuwała silne zmęczenie w 10 tygodni po początkowej fazie choroby.
Koronawirus: zmęczenie długo utrzymującycm się objawem po przebyciu Covid-19 [fot. Engin Akyurt from Pixabay]
Pracownicy Trinity College Dublin odkryli, że nadmierne zmęczenie utrzymuje się na długo po przebyciu zakażenia wywołującego .

Zmęczenie jest jedną z najczęstszych początkowych dolegliwości osób zakażonych SARS-CoV-2. Długoterminowe konsekwencje Covid-19 nie zostały jednak jeszcze dobrze zbadane, pojawiły się natomiast obawy, że zachorowanie może wywołać zespół po wyzdrowieniu z ostrej fazy infekcji.

W nowym badaniu u niemal 130 osób monitorowano poziom zmęczenia, nasilenie Covid-19, poziomy markerów i wzięto pod uwagę również wcześniej istniejące stany chorobowe. Średni wiek badanych wynosił niemal 50 lat, 55,5 proc. z nich było hospitalizowanych, a pozostałych leczeno ambulatoryjnie.

Do pomiarów zastosowano Chalder Fatigue Scale - skalę badającą przyczyny i skutki przewlekłego zmęczenia. Jak się okazało, 52,3 proc. uczestników badania było przewlekle zmęczonych po sześciu tygodniach od zakażenia Covid-19. Jedynie 42,2 proc. pacjentów przyznało, że wrócili do pełnego zdrowia. Wśród czynników sprzyjających przewlekłemu zmęczeniu były płeć żeńska i historia lęku lub depresji.

Dotychczas na Covid-19 na całym świecie zachorowało niemal 60 milionów ludzi, prawie 38 milionów wyzdrowiało, zmarło zaś 1,4 mln.
Na temat badań napisano w magazynie PLOS ONE.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy