Strona głównaChorobyKrótkowzroczność - ryzyko jest mniejsze, gdy spędza się więcej czasu na zewnątrz

Krótkowzroczność - ryzyko jest mniejsze, gdy spędza się więcej czasu na zewnątrz

Jeśli twoje wnuki mrużą oczy z trudem odczytując numer autobusu z dalszej odległości lub siadają coraz bliżej przed ekranem telewizora, to znak, że mogą mieć problemy ze wzrokiem. Krótkowzroczność (miopia) często jest diagnozowana u dzieci w wieku szkolnym. Okazuje się, że ryzyko takich problemów ze wzrokiem można zmniejszyć dzięki podjęciu odpowiednich kroków - warto spędzać jak najwięcej czasu na zewnątrz i skłaniać wzrok do „pracy" na dużych odległościach.
Krótkowzroczność - ryzyko jest mniejsze, gdy spędza się więcej czasu na zewnątrz [Fot. Vasiliy - Fotolia.com]
to błąd refrakcji, z powodu którego przedmioty znajdujące się w większych odległościach są postrzegane jako niewyraźne. Wszystko dlatego, że przy krótkowzroczności promienie światła pochodzące z przedmiotów nie są skupione na siatkówce, jak powinny u kogoś dobrze widzącego, ale przed nią. W efekcie obraz na siatkówce jest rozmazany. Co więcej, gałka oczna u osób cierpiących na miopię może być dłuższa niż normalnie, a rogówka być bardziej zakrzywiona.

Zazwyczaj krótkowzrocznośc pojawia się w dość młodym wieku i stabilizuje po osiągnieciu 20 lat. Warto dostrzegać sygnały ostrzegawcze i interweniować na czas, aby odpowiednio, kontrolować rozwój krótkowzroczności. Poza oodpowiednimi , można stosować soczewki lub poddać się .

Od jakiegoś czasu wiadomo, że rozwój krótkowzroczności ma związek z określonymi genami. Przykładowo, jeśli oboje rodziców jest krótkowzrocznych, miopia z większym prawdopodobieństwem będzie zagrażała także dziecku. Okazuje się jednak - co udowodniono w australijskich i brytyjskich badaniach, że styl zycia także wpływa na poziom ryzyka krótkowzrocznością. Kiedy przeanalizowano dane 10 tysięcy dzieci i nastolatków, ustalono, że na każda godzina dziennie spędzona na świeżym powietrzu oznacza osłabienie prawdopodobieństwa krótkowzroczności spadło o 2 proc. Wpatrywanie się w komputery, smartfony czy tablety sprzyja rozwojowi wady, bo ekrany tych urzadzeń ogląda się zwykle z bliskich odległości, ostrzegają eksperci.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy