Strona głównaChorobyMasz cukrzycę? Sprawdzaj też poziom cholesterolu

Masz cukrzycę? Sprawdzaj też poziom cholesterolu

Jak wynika z nowych zaleceń Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (American Heart Association, AHA), diabetycy szczególnie powinni kontrolować poziom cholesterolu.
Masz cukrzycę? Sprawdzaj też poziom cholesterolu
Diabetycy w średnim i starszym wieku są bardzej narażeni na choroby serca, dlatego - zgodnie z rekomendacjami ekspertów z AHA - pacjenci z z grupy wiekowej40-75 lat powinni zwrócić szczególną uwagę poziom cholesterolu we krwi.

Powzechnie znane czynniki ryzyka chorób serca obejmują: palenie papierosow, nadciśnienie i zbyt wysoki poziom cukru we krwi. Nowe wytyczne dotyczące monitorowania poziomu cholesterolu wskazują na historię medyczną rodziny, przewlekłą i . Jeśli chodzi o ten ostatni, jest to stan, w którym współistnieją co najmniej trzy czynniki ryzyka zagrożenia zdrowia układu sercowo-naczyniowego, w tym: nadmierna ilość cukru we krwi, nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicach talii, nieprawidłowy poziomu , nadmiar trójglicerydów.

Cholesterol, który odkłada się w naczyniach krwionośnych, zmniejsza przepływ krwi i sprawia, że zwiększa się ciśnienie, serce musi ciężej pracować, a tkanki nie są dobrze odżywiane.

Na całym świecie na cukrzycę choruje ponad 420 milionów ludzi, wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia. Ilość przypadków choroby wzrasta ze względu niezdrowy styl życia i zwiększające się wskaźniki otyłości. Co gorsza, szacuje się, że miliony osób chorują na cukrzycę, ale o tym nie wiedzą, ponieważ objawy choroby mogą być łatwo pomylone z innymi dolegliwościami. Nieleczona cukrzyca zaś skutkuje bardzo poważnymi, zagrażającymi życiu, powikłaniami. Choroba jest jedną z głównych przyczyn utraty wzroku, niewydolności nerek, , i amputacji kończyn dolnych.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy