Strona głównaChorobyMleko może zwiększać ryzyko wystąpienia raka piersi?

Mleko może zwiększać ryzyko wystąpienia raka piersi?

Picie mleka wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia raka piersi u kobiet - wynika z nowego badania przeprowadzonego na Loma Linda University Health.
Mleko może zwiększać ryzyko wystąpienia raka piersi? [fot. Devanath from Pixabay]
Już umiarkowane ilości mogą zwiększać ryzyko raka piersi u kobiet - do 80 proc., w zależności od ilości tego produktu w diecie.

- Picie od 1/4 do 1/3 filiżanki mleka dziennie wiązało się ze zwiększonym ryzykiem o 30 proc - mówi dr Gary E. Fraser. - Picie jednej filiżanki dziennie, związane było ze wzrostem prawdopodobieństwa choroby o 50 proc., a w przypadku osób serwujących sobie od dwóch do trzech filiżanek dziennie, wrastało dalej do 70, a nawet 80 proc. - dodaje dr Fraser.

Zgodnie z obecnymi wytycznymi żywieniowymi w USA należy pić trzy filiżanki mleka dziennie. - Dowody z tego badania sugerują, że ludzie powinni podchodzić do tego zalecenia z ostrożnością - powiedział dr Fraser.

Nie znaleziono wyraźnych powiązań między produktami sojowymi a rakiem piersi. Wyższa ilość standardowego mleka w diecie jednak była związana z większym zagrożeniem rakiem piersi, niezależnie od spożycia soi. Różnice były minimalne, gdy porównano spożycie mleka pełnotłustego z tym o obniżonej zawartości lub beztłuszczowym; nie odnotowano z kolei żadnych istotnych związków z jedzeniem sera i jogurtu.

Według ekspertów możliwą przyczyną związku między rakiem piersi i mlekiem może być zawartość hormonów płciowych w mleku, ponieważ dojone krowy są w okresie laktacji, a często około 75 proc. stada mlecznego jest w ciąży. Rak piersi u kobiet zaś jest nowotworem reagującym na hormony. Co więcej, niektóre badania wskazują, że spożycie nabiału i innych białek zwierzęcych jest też związane z wyższym poziomem we krwi insulinopodobnego czynnika wzrostu-1 (IGF-1), hormonu, który - jak się uważa - sprzyja niektórym .

- Mleko ma pewne dobre właściwości odżywcze, ale należy pamiętać o jego innych możliwych, mniej pozytywnych efektach. Wyniki wskazują na pilną potrzebę dalszych badań - mówi dr Fraser.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy