Strona głównaChorobyNadmiar cukru może powodować raka. Wiemy dlaczego!

Nadmiar cukru może powodować raka. Wiemy dlaczego!

Cukier różnego rodzaju jest są potrzebny, aby dostarczyć nam energii i w umiarkowanych dawkach przyczynia się do dobrego samopoczucia. Jego utrzymujcy się nadmiar jednak uszkadza komórki, a także może zwiększyć ryzyko rozwoju raka. Paracelsus miał rację, gdy mówił, że dawka substancji może stać się trucizną.
Nadmiar cukru może powodować raka. Wiemy dlaczego!
Powszechnie wiadomo, że otyłość jest główną przyczyną cukrzycy, choroby, w której zaburzony jest poziomu cukru we krwi. Mniej znane jest to, że i otyłość mają również związek ze wzrostem ryzyka raka. Diabetycy mogą mieć nawet dwukrotnie wyższe prawdopodobieństwo lub .

Uczeni z Universidad Rey Juan Carlos w Madrycie odkryli kluczowy mechanizm łączący otyłość i cukrzycę z rakiem: wysoki poziom cukru zwiększa aktywność genu związanego z rozwojem nowotworu.

Eksperci zbadali, w jaki sposób komórki jelita reagują na cukry i sygnalizują trzustce uwalnianie , głównego hormonu kontrolującego poziom cukru we krwi. Cukry w jelicie aktywują komórki wyzwalające hormon zwany GIP, który zwiększa wytwarzanie insuliny przez trzustkę.

Okazało się, że zdolność komórek jelitowych do wydzielania GIP jest kontrolowana przez białko zwane β-kateniną i że aktywność β-kateniny jest ściśle zależna od poziomu cukru. Zwiększona aktywność wspomnianego białka to główny czynnik rozwoju wielu nowotworów.
Zaskoczyła nas świadomość, że zmiany w naszym metabolizmie spowodowane przez cukry w diecie wpłynęły na poziom ryzyka raka. Obecnie badamy, jakie inne składniki diety mogą oddziaływać na zagrożenie nowotworem. Modyfikacja diety jest jedną z najłatwiejszych strategii profilaktycznych, która może potencjalnie zaoszczędzić wiele cierpienia i pieniędzy - mówi dr Custodia García.
Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, otyłość sprzyja cukrzycy, a jej wskaźniki podwajają się co 20 lat na całym świecie. Ponad 1 na 10 dorosłych na całym świecie (12 proc.) cierpi na .

Cukrzyca powoduje kilka milionów zgonów rocznie, a jest szczególnie niebezpieczna, biorąc pod uwagę, że aż jeden chory na 3 nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest diabetykiem.

Uczeni wskazują też, że styl życia ma istotne znaczenie w zagrożeniu cukrzycą i nowotworami. Statystyki pokazują, że jednego na trzy nowotwory można by uniknąć dzięki odpowiedniej diecie, aktywności fizycznej i innym zdrowym nawykom.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy