Strona głównaChorobyNajwiększe mity o żylakach

Największe mity o żylakach

Problem estetyczny czy poważna choroba, czy sport chroni przed żylakami, a może wystarczy stosować specjalne rajstopy? Na przewlekłą niewydolność żylną choruje w Polsce 42 procent społeczeństwa, a wciąż nie mamy wystarczającej świadomości na ten temat.
Największe mity o żylakach [© zlikovec - Fotolia.com] Mit 1. Najgorsze w żylakach jest to, że szpecą nogi
To powszechny błąd w myśleniu o żylakach, któremu ulegają . Nie da się zaprzeczyć temu, że wyglądają nieestetycznie, ale to nie jest najgorsza rzecz z nimi związana. Przewlekła niewydolność żylna, której objawem są m.in. żylaki nóg, to groźna choroba. Jej powikłania mogą doprowadzić do śmierci. W następstwie urazu, porodu a czasem nawet zwykłej gorączki może pojawić się stan zapalny prowadzący do owrzodzenia podudzi. Żylak może również pęknąć lub mogą w nim powstać zakrzepy. Zakrzepy są bardzo niebezpieczne, ponieważ gdy oderwą się od zgrubiałej tkanki, krążą potem w żyłach i mogą zablokować inne naczynia krwionośne, doprowadzając do zatoru. Gdy będzie to miało miejsce w płucach lub mózgu, może się to skończyć śmiercią. Żylaki to obecnie choroba cywilizacyjna, a związana z nimi kwestia estetyczna jest tylko czubkiem góry lodowej.

Mit 2. Wieczorna opuchlizna nóg, to nie powód do zmartwień
i obolałe nogi wieczorem mogą być sygnałem ostrzegającym o rozwijającej się chorobie. To ważny objaw i jeśli lekarz wykluczy inne przyczyny tego stanu - np. osłabienie serca, choroby tarczycy czy stawów, już na tym etapie trzeba zacząć przeciwdziałać dalszemu postępowi choroby. Najlepiej kompleksowo: zmienić dietę na lżej strawną i z dużą zawartością witaminy C w składnikach, zrzucić kilka kilo jeśli mamy nadwagę, uprawiać sport. Najlepsze będą narty biegówki, pływanie, nawet morsowanie lub chociaż szybkie spacery czy Nordic Walking. Spowolnienie procesu rozwoju choroby mogą przynieść również rajstopy, pończochy lub podkolanówki uciskowe.

Ucisk, który w kostce jest największy i stopniowo zmniejsza się w górę nogi, wspomaga odpływ krwi z nóg do górnych części ciała, wspomaga zastawki żylne i pobudza do pracy mięśnie łydek. Dzięki temu już po pierwszym założeniu wieczorem odczujemy znaczną różnicę - ulgę zamiast zmęczenia nóg.

Terapię można uzupełnić przyjmowaniem suplementów z rutyną i diosminą, należy jednak pamiętać, że najważniejsza jest konsultacja lekarska.

Mit 3. Z żylakami da się żyć i nie trzeba interwencji chirurga
Jeżeli są zdiagnozowane, to leczeniem zachowawczym ich nie wyleczymy. Interwencja chirurga jest konieczna, żeby nie dopuścić niebezpiecznym dla zdrowia i życia powikłaniom. Współczesna medycyna proponuje jednak już inne sposoby na likwidację żylaków, niż operacja w tradycyjnym rozumieniu. Są to metody wewnątrznaczyniowe, które pozwalają na zamykanie niewydolnych żył - sprawców powstawania żylaków. Ich usuwanie polega na wykonaniu mikronacięć lub wprowadzaniu specjalnej laserowej lub emitującej sondy.

– To dalej jest działanie silnie ingerujące w organizm, ale nie operacyjne w tradycyjnym rozumieniu. Obecnie w medycynie idzie się w tym kierunku, aby stosować metody jak najmniej inwazyjne – mówi dr. Mariusz Kózka z V Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie, specjalista w leczeniu żylaków.

Mit 4. Raz zoperowane żylaki nigdy nie wrócą
Żadna z metod leczenia nie gwarantuje, że żylaki nie powstaną ponownie, ale to wynika z samego charakteru choroby - niewydolność żylna jest chorobą przewlekłą. Nawroty żylaków zdarzają się po każdej metodzie, ale im bardziej metoda jest nieinwazyjna i im bardziej skuteczna, tym prawdopodobieństwo nawrotu jest mniejsze.

Duże znaczenie ma dbanie pooperacyjne o stan żył, czyli odpowiednia dieta, ćwiczenia, tryb życia. Bardzo dobrą i dość skuteczną metodą jest również skleroterapia, czyli ostrzykiwanie żylaków specjalnym preparatem powodującym ich obkurczenie i zamknięcie. Skleroterapia może stanowić uzupełnienie leczenia, a w niektórych przypadkach, główną metodę leczenia zmian żylakowych.

Mit 5. Jeśli uprawiasz sport, nie będziesz mieć żylaków
Żylaki i skłonności do nich mogą mieć również sportowcy. Dzieje się tak, ponieważ jest to choroba wynikająca głównie z obciążeń genetycznych. Bardziej narażone są na nią kobiety i to one częściej chorują. Najlepiej możemy się przed tym bronić wiedząc o tym, czy w rodzinie ktoś miał żylaki i prowadząc odpowiedni styl życia. Aktywność fizyczna zawsze jest sprzymierzeńcem i może opóźnić pojawienie się żylaków, ale sama w sobie nie jest remedium, jeśli mamy ku nim predyspozycje genetyczne.

Przeczytaj także


Żylaki - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Żylaki to zwyczajowa nazwa objawów przewlekłej niewydolności żylnej, która jedną z częstszych chorób układu krwionośnego. Na ich rozwój wpływają zaburzenia związane z przepływem krwi, spowodowane nieprawidłowym działaniem ścian żył i zastawek żylnych. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć