Strona głównaChorobyNawet niskie zanieczyszczenie powietrza grozi chorobami serca i płuc

Nawet niskie zanieczyszczenie powietrza grozi chorobami serca i płuc

Już długotrwała ekspozycja na niewielkie zanieczyszczenia powietrza jest szkodliwa dla serca i płuc, ostrzegają medycy z Uniwersytetu Harvarda.
Nawet niskie zanieczyszczenie powietrza grozi chorobami serca i płuc
Przedłużające się narażenie na niski poziom zanieczyszczeń może zwiększyć ryzyko zawału serca, udaru mózgu, migotania przedsionków i zapalenia płuc u seniorów.

może powodować uszkodzenie układu sercowo-naczyniowego i oddechowego. - Ludzie powinni być świadomi jakości powietrza na obszarze, w którym żyją, aby w miarę możliwości unikać przedłużającej się szkodliwej ekspozycji - mówi dr Mahdieh Danesh Yazdi, główny autor badania. - Wykazaliśmy szkodliwe skutki nawet przy poziomach poniżej obecnych standardów w USA, zanieczyszczenie powietrza powinno być traktowane jak czynnik ryzyka chorób układu krążenia i układu oddechowego - dodaje medyk.

Autorzy przejrzeli dane medyczne szpitali z kilkunastu lat, aby ocenić, jak długotrwałe narażenie na zanieczyszczenie powietrza wpływa na hospitalizację z powodu problemów sercowo-naczyniowych i oddechowych. Pod uwagę wzięto: pył zawieszony (PM2,5), dwutlenek azotu (NO2) i ozon (O3). Korzystając z różnych wskaźników, w tym danych meteorologicznych, pomiarów satelitarnych i zagospodarowania terenu, oszacowano dzienne poziomy zanieczyszczeń, na jakie narażeni byli pacjenci. Uwzględniono hospitalizacje z powodu , niedokrwiennych, oraz zapalenia płuc.

Ustalono, że:
  • ryzyko zawału serca, udaru mózgu, migotania przedsionków oraz zapalenia płuc było związane z długotrwałym narażeniem na cząstki stałe;
  • zwiększone zagrożenie udarem i migotaniem przedsionków było związane z długotrwałym narażeniem na dwutlenek azotu;
  • Zapalenie płuc było jedynym efektem, na który wpływ wydawała się mieć długotrwała ekspozycja na ozon.
Co istotne, już niższe stężenia zanieczyszczenia powietrza oznaczały zwiększone ryzyko przyjęć do szpitala z powodu wspomnianych chorób. Dotyczyło to nawet ekspozycji na stężenia poniżej obecnych norm krajowych, wyjaśniają autorzy.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć