Strona głównaChorobyNie bójmy się padaczki

Nie bójmy się padaczki

W Polsce żyje ok. 400 tysięcy ludzi chorych na padaczkę. Co roku zapada na nią 40-70 osób na każde 100 tysięcy. W 6 przypadkach na 10 nie znamy przyczyny choroby. Na padaczkę może zachorować każdy i w każdym wieku.
Najnowsze badania opinii (Badanie PRO-EPI) przeprowadzone na zlecenie Polskiego Towarzystwa Epileptologii i firmy UCB przez Instytut Badawczy Pentor pokazują, że 89% Polaków słyszało o padaczce, a 80% naszych rodaków prawidłowo kojarzy podstawowy objaw padaczki, czyli występowanie drgawek ciała raz na jakiś czas.

Niestety, w naszym społeczeństwie cały czas funkcjonują błędne stereotypy dotyczące podłoża i leczenia padaczki, a także właściwej pomocy chorym. Choć mamy już XXI wiek, 13% polskiego społeczeństwa mylnie postrzega padaczkę jako chorobę psychiczną, a 29% Polaków uważa ją za chorobę nieuleczalną.

Padaczka to choroba, która może mieć różne oblicza - objawia się nie tylko poprzez napady toniczno-kloniczne, ale także na przykład chwilową utratą świadomości - (wyłączenie). Padaczka jest uciążliwa dla chorych, ale niekiedy można ją nawet zupełnie wyleczyć.

Jak wynika z Badania PRO-EPI, 43% społeczeństwa deklaruje, że wie jak udzielić pomocy choremu w sytuacji napadu padaczkowego, ale niestety, bardzo często, jako prawidłowe postępowanie podczas napadu padaczkowego wskazuje wkładanie twardych przedmiotów między zęby (takiej odpowiedzi udzieliło aż 84% Polaków spośród tych, którzy uważają, że wiedzą jak należy udzielić pomocy).

Wciskanie czegoś twardego między zęby czy krępowanie ruchów ciała podczas napadu to podstawowe, pokutujące od dziesięcioleci niewłaściwe zachowania, które zamiast pomóc, wręcz zagrażają życiu chorego.

Wiedza społeczna na temat pochodzenia padaczki, jej objawów i pomocy chorym cały czas jest niepełna. Negatywne postawy wobec chorych oraz fałszywe przekonania dotyczące padaczki powodują, że osoby cierpiące na padaczkę ukrywają swoją chorobę. Należy mieć świadomość, że istnieją różne rodzaje padaczki i że chorobę tę, dzięki odpowiednim lekom i terapii można nawet całkowicie wyleczyć.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy