Strona głównaChorobyNiedobór snu osłabia kości?

Niedobór snu osłabia kości?

Jak wynika z badań, kobiety w wieku po menopauzie, które sypiają zbyt krótko, znacznie częściej mają niższą gęstość mineralną kości (bone mineral density, BMD) i chorują na osteoporozę.
Niedobór snu osłabia kości? [© Sven Vietense - Fotolia.com]
Uczeni z University at Buffalo przeprowadzili badania z udziałem ponad 11 tysięcy kobiet w wieku pomenopauzalnym i ustalili, że może zagrażać zdrowiu kości.

Lista zagrożeń dla zdrowia wynikających z niedoboru snu jest dość długa i obejmuje m. in. problemy sercowo-naczyniowe, zaburzenia emocjonalne, chroniczne zmęczenie, , etc. Nowe testy sugerują, że niedostateczny sen może też negatywnie wpływać na zdrowie kości.

Jak ustalono, kobiety sypiające jedynie pięć godzin snu na dobę, odznaczały się istotnie niższymi wartościami BMD w porównaniu do seniorek sypiających dłużej. Ustalono, że niższa BMD kości biodra, szyi i kręgosłupa u pań sypiających najkrócej była równoważna z tą cechującą kobiety o średnio rok starsze.

Autorzy wskazują, że sam w sobie może dawać skutki w postaci obniżenia gęstości mineralnej kości, ponieważ uzyskane wyniki pozostały w mocy po uwzględnieniu takich czynników osłabienia kości i osteoporozy, jak wiek, palenie papierosów, spożywanie , wskaźnik masy ciała (), stosowanie tabletek nasennych, poziom aktywności fizycznej, etc.

Według statystyk International Osteoporosis Foundation, na całym świecie powoduje rocznie ponad 8,9 miliona złamań. Szacuje się, że choroba dotyka 200 milionów kobiet - około jedną dziesiątą kobiet w wieku powyżej 60 lat, jedną piątą pań w wieku powyżej 70 lat, dwie piąte seniorek w wieku powyżej 80 lat.

Na temat badań napisano w Journal of Bone and Mineral Research:

Przeczytaj także


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy