Strona głównaChorobyNiezdolność do odczuwania przyjemności (anhedonia) wczesną oznaką demencji

Niezdolność do odczuwania przyjemności (anhedonia) wczesną oznaką demencji

Stan określany jako głęboka anhedonia, czyli niezdolność do odczuwania przyjemności, jest jednym z wczesnych symptomów demencji. Ma to związek pogorszeniem funkcji istoty szarej w układzie przyjemności mózgu.
Niezdolność do odczuwania przyjemności (anhedonia) wczesną oznaką demencji [fot. Lukas_Rychvalsky from Pixabay]
Osoby z demencją w początkowej fazie mogą być źle diagnozowane jako mające depresję. Teraz odkryto, dlaczego. Okazuje się, że utrata zdolności do doświadczania satysfakcji - na przykład ze zjedzenia pysznego posiłku lub z oglądania pięknego zachodu słońca - ma związek z zaburzeniami obszarów mózgu odpowiadających za odczuwanie .

Medycy z Uniwersytetu w Sydney odkryli u pacjentów z otępieniem czołowo-skroniowym silną degenerację lub atrofię w czołowych i prążkowanych obszarach mózgu, co miało związek z osłabieniem działania tzw. „układu nagrody".

Eksperci podkreślają, że po raz pierwszy odkryto związek pomiędzy głęboką anhedonią - utratą zdolności do odczuwania przyjemności - i rozwojem demencji. Anhedonia jest też powszechna u osób z , oraz zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi i może być szczególnie trudna oraz dezaktywować pacjenta.

Pacjenci z otępieniem czołowo-skroniowym - które na ogół dotyka osoby w wieku 40-65 lat - wykazywali bardzo silne zaburzenia zdolności odczuwania przyjemności już na samym początku choroby. Z kolei u pacjentów z nie stwierdzono klinicznie istotnej anhedonii.

Wyniki skłaniają do uznania anhedonii za główną cechę demencji czołowo-skroniowej. - Wiele ludzkich doświadczeń jest motywowanych chęcią doświadczania przyjemności, ale często bierzemy tę zdolność za coś oczywistego. Warto więc zastanowić się, jak to by było, gdybyśmy stracili umiejętność cieszenia się prostymi przyjemnościami życia - ma to poważne konsekwencje dla dobrostanu ludzi dotkniętych zaburzeniami neurodegeneracyjnymi - mówi prof. Muireann Irish.

Według autorów, ich odkrycia mogą przyczynić się do opracowania terapii, które pomogą poprawić jakość życia pacjentów i ich rodzin.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy