Strona głównaChorobyNikotyna uchroni przed chorobami Parkinsona i Alzheimera?

Nikotyna uchroni przed chorobami Parkinsona i Alzheimera?

Papierosy zapewnią ekspresowy proces starzenia się, ale nikotyna może być ochronna dla zdrowia umysłu i nie tylko...
Nikotyna uchroni przed chorobami Parkinsona i Alzheimera? [© Cmon - Fotolia.com] Eksperci z Texas A&M University uważają, że pomaga kontrolować wagę, osłabia poziom niepokoju i chroni mózg przed starzeniem się.

Nie oznacza to, że uczeni zachęcają do . Jak zaznaczają, dobre efekty w ich testach dało oddzielne przyjmowanie nikotyny.

Badacze dodawali nikotynę do wody pitnej dla gryzoni oceniając w ten sposób wpływ substancji na masę zwierząt. Okazało się, że u tych, które otrzymywały niewielkie i średnie dawki nikotyny, nie zaobserwowano negatywnych skutków ubocznych, a grupa przyjmująca największe ilości tego związku odznaczała się mniejszym apetytem i mniej zyskiwała na wadze.

Nie odnotowano też negatywnych behawioralnych skutków ubocznych w postaci np. większego zwierząt. Niektórzy mówią, że nikotyna zmniejsza niepokój, dlatego ludzie palą papierosy, ale inni twierdzą, że zwiększa niepokój. „Ostatnią rzeczą, której chcesz, to ta, by lek wywoływał negatywną zmianę w zachowaniu. Na szczęście, nie znaleźliśmy żadnych dowodów na zwiększony niepokój. (...) W przypadku stosowania u zwierząt, nikotyna wpływała na zmniejszenie lęku", mówi prof. Ursula Winzer-Serhan z Texas A&M College of Medicine.

To nie wszystkie odkryte efekty nikotyny - autorzy sądzą, że ogranicza ona , co może oznaczać ochronę przed różnymi chorobami neurodegradacyjnymi, np. .

Badacze zaznaczają, że potrzebne są kolejne testy, by rzetelnie ocenić wpływ nikotyny na organizm. Podkreślają też, że wyniki nie oznaczają, że warto sięgnąć po papierosy. „Chcę bardzo jasno powiedzieć, że nie zachęcamy ludzi do palenia. Nawet jeśli nie byłyby to bardzo wstępne wyniki, palenie skutkuje tak wieloma problemami zdrowotnymi, że ewentualne korzyści z nikotyny i tak byłyby zaprzepaszczone. Niemniej jednak, palenie jest tylko jedną z możliwych dróg podawania tej substancji, a nasze analizy wykazały, że powinniśmy zupełnie zrezygnować z nikotyny", wyjaśnia prof. Winzer-Serhan.

Pełny raport z badań:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć