Strona głównaChorobyNiska aktywność fizyczna sprzyja łuszczycy?

Niska aktywność fizyczna sprzyja łuszczycy?

Odkryto związek między słabszą sprawnością fizyczną i podwyższonym ryzykiem wystąpienia łuszczycy, choroby autoimmunologicznej, mówią uczeni z Uniwersytetu w Göteborgu.
Niska aktywność fizyczna sprzyja łuszczycy? [fot. Wokandapix from Pixabay]
W grupie młodych mężczyzn o najniższej sprawności ryzyko późniejszego rozwoju było o 35 procent wyższe niż u najbardziej sprawnych badanych.

Na przestrzeni kilkudziesięciu lat zbierano dane ponad miliona młodych mężczyzn, którzy przechodzili ten sam test sprawnościowy na stacjonarnym. Kilka dekad później na łuszczycę i/lub łuszczycowe zapalenie stawów cierpiało 2,5 proc. panów o słabych wynikach testów i 1,7 proc. mężczyzn o wysokiej sprawności w czasach młodości. Nie zmieniło się to także po uwzględnieniu innych czynników ryzyka, w tym (BMI).

Obliczono, że ryzyko zachorowania na łuszczycę było o 35 procent wyższe, a łuszczycowego zapalenia stawów o 44 procent wyższe wśród mężczyzn najmniej sprawnych w porównaniu do grupy o wysokiej sprawności.

Uczeni zaznaczają, że sama w sobie niska aktywność fizyczna nie musi być przyczyną łuszczycy, być może to jakieś niezdiagnozowane dolegliwości powstrzymujące przed wysiłkiem sprzyjają wspomnianej chorobie.
Wiadomo już, że niska sprawność fizyczna zwiększa ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, a łuszczyca również wiąże się z podwyższonym ryzykiem . Wyniki badania pokazują, że warto oceniać kondycję ludzi we wczesnym okresie życia, aby zidentyfikować osoby bardziej narażone na różne problemy zdrowotne w wieku późniejszym - mówi Marta Laskowski z Uniwersytetu w Göteborgu.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy