Strona głównaChorobyOtyłość a choroba Alzheimera

Otyłość a choroba Alzheimera

Otyłość w średnim wieku może być czynnikiem ryzyka wcześniejszego rozwoju choroby Alzheimera.
Otyłość a choroba Alzheimera [© Ljupco Smokovski - Fotolia.com] Jak wynika z badań z udziałem ponad 1400 pacjentów w wieku 60 lat, otyłość w średnim wieku może się wiązać z wcześniejszym rozwojem .

Badanie właściwie analizowało ewentualny wpływ pozimu adipocytów, komórek tłuszczowych, na demencję. W istocie oceniano zatem rolę podwyższonego wskaźnika masy ciała (Body Mass Index, ). Im wyższa była nadwaga w średnim wieku, tym wyższe było ryzyko wcześniejszego zachorowania na chorobę Alzheimera - o około sześć lub siedem miesięcy wcześniej w porównaniu do osób o normalnej wadze.

Eksperci zaznaczają jednocześnie, że podane wyniki nie oznaczają, iż otyłość bezpośrednio oddziałuje na szybszy rozwój tej najpowszechniejszej formy demencji. Jest jednak tak, że wiele problemów zdrowotnych wiąże się z otyłością, np. , , . Obecnie już powszechnie wiadomo, że cukrzyca sprzyja demencji. Zatem można też przypuszczać, że i inne powikłania mogą wpłynąć na demencję.

Jak wynika z danych WHO, w 2014 roku ponad 1,9 mld osób dorosłych miało nadwagę, a ponad 600 mln sposśród nich było otyłych. Oznacza to, że nadwagę ma 39 procent światowej populacji, a otyli stanowią 13 procent. Ze statystyk wynika też, że większość ludności świata żyje w krajach, gdzie nadwaga i otyłość zabija więcej ludzi niż .

Jeśli chodzi o demencję, szacuje się, że cierpi na nią 46,8 milionów ludzi. Ze względu na starzenie się społeczeństw liczba ta będzie się niemal podwajać co 20 lat osiągając w 2030 roku 74,7 mln zł i 131,5 mln zł w 2050 roku.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy