Strona głównaChorobyOtyłość przed czterdziestką grozi rakiem

Otyłość przed czterdziestką grozi rakiem

Norwescy badacze sprawdzili, w jaki sposób nadwaga (BMI powyżej 25) i otyłość (BMI powyżej 30) zwiększają ryzyko różnych typów raka.
Otyłość przed czterdziestką grozi rakiem [Fot. napatcha - Fotolia.com]
Badanie wykazało, że w przypadku osób, które miały nadwagę przed 40 rokiem życia, ryzyko zachorowania na raka wzrastało o:
  • 70 procent, jeśli chodzi o raka endometrium;
  • 58 procent, jeśli chodzi o raka komórek nerkowych u mężczyzn;
  • 29 procent, jeśli chodzi o raka okrężnicy u mężczyzn;
  • 15 procent, jeśli chodzi o wszystkie nowotwory związane z otyłością (u obojga płci).
Otyłość jest czynnikiem ryzyka wielu rodzajów . W tym badaniu skupiliśmy się na stopniu i czasie trwania nadwagi i w odniesieniu do ryzyka nowotworu - mówi profesor Tone Bjørge Uniwersytet w Bergen.
uczestników mierzono w odstępie co najmniej trzech lat. Ich zdrowie monitorowano przez średnio 18 lat. Uczestnicy, u których podczas dwukrotnego ważenia wskaźnik masy ciała wskazywał na otyłość, mieli najwyższe ryzyko zachorowania na raka związanego z nadmierną wagą w porównaniu z uczestnikami o prawidłowym BMI. To zagrożenie było zwiększone o 64 proc. u mężczyzn i o 48 proc. u kobiet.

Otyłość jest globalnym problemem i wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia kilkunastu form raka. Wyniki badania pokazują, że osoby z nadwagą i otyłością mają szczególnie zwiększone ryzyko pomenopauzalnego , trzonu macicy, i okrężnicy.
Naszym głównym przesłaniem jest to, że zapobieganie przybieraniu na wadze może być ważną strategią zdrowia publicznego, która zmniejszy ryzyka zachorowania na raka - mówi prof. Bjørge.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy