Strona głównaChorobyOtyłość w średnim wieku to wyższe zagrożenie rakiem trzustki

Otyłość w średnim wieku to wyższe zagrożenie rakiem trzustki

Otyłość to jeden z czynników różnych rodzajów raka, należy do nich także rak trzustki. Okazuje się, że nadmiar kilogramów w średnim wieku przekłada się na wyższe zagrożenie wspomnianym nowotworem.
Otyłość w średnim wieku to wyższe zagrożenie rakiem trzustki [Fot. magicmine - Fotolia.com]
Jeżeli cierpisz na otyłość przed 50 rokiem życia, może dotyczyć cię wyższe ryzyko raka trzustki. Nadmiar kilogramów gromadzony już przed wiekiem dojrzałym może mieć związek z , poinformowali uczeni podczas kongresu Amerykańskiego Stowarzyszenia Badań nad Rakiem w Atlancie.

Wśród czynników, które sprzyjają rozwojowi raka trzustki są m. in.: palenie , picie , brak aktywności fizycznej, niewłaściwa dieta (pełna niezdrowych tłuszczów), niektóre choroby genetyczne (dziedziczne zapalenie trzustki, zespół Peutza-Jeghersa, czerniak rodzinny), a także .

Rak trzustki trzustki jest dopiero dwunastym najczęstszym nowotworem - nie należy więc do najpowszechniejszych problemów onkologicznych, niemniej jest wysoce śmiertelny: odznacza się bardzo niskim wskaźnikiem pięcioletnich przeżyć.

Wcześniejsze badania wskazywały na pewien związek pomiędzy otyłością i rakiem trzustki, ale korelacje znacznej nadwagi i wspomnianego raka były niewielkie, prawdopodobnie dlatego, że nie brano pod uwagę wieku badanych.

Teraz uczeni z American Cancer Society przeanalizowali gromadzone przez ponad trzy dekady dane dotyczące niemal miliona ludzi i odkryli, że im wcześniej uczestników dotyczyła otyłość, tym bardziej byli oni zagrożeni nowotworem trzustki. Każde zwiększenie o pięć punktów wskaźnika masy ciała oznaczało o 25 proc. wyższe ryzyko tego raka u osób w wieku 30-49 lat, o 19 proc. w przypadku osób z grupy wiekowej 50-59 lat, o 14 proc. u ludzi w wieku 60-69 lat oraz o 13 proc. u uczestników liczących 70-89 lat. Jak wskazują autorzy, im dłużej dany pacjent zmagał się z problemem nadmiaru kilogramów, tym wyższe miał prawdopodobieństwo zachorowania na ten nowotwór.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy