Strona głównaChorobyOznaki zagrożenia udarem często pojawiają się na kilka godzin lub dni przed atakiem

Oznaki zagrożenia udarem często pojawiają się na kilka godzin lub dni przed atakiem

Jak czytamy w raporcie z badań opublikowanym w magazynie Neurology, oznaki ostrzegawcze przed udarem niedokrwiennym mogą być widoczne już siedem dni przed atakiem i wskazują na konieczność szybkiego znalezienia pomocy medycznej.
Oznaki zagrożenia udarem często pojawiają się na kilka godzin lub dni przed atakiem [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Osiemdziesiąt procent udarów stanowią udary niedokrwienne, wywoływane zwężeniem tętnic mózgu lub , które blokują dopływ krwi do mózgu. Nierzadko są poprzedzane przez przemijający atak niedokrwienny (transient ischemic attack, TIA), inaczej „udarem ostrzegawczym" lub „mini udarem". W jego przypadku objawy są podobne do poważnego udaru, ale trwają zwykle krócej niż pięć minut i nie wywołują uszkodzenia mózgu.

W badaniu przeanalizowano dane ponad 2,4 tys. osób, które doświadczyły niedokrwiennego. U ponad połowy tysiąca pacjentów TIA wystąpiły przed udarem niedokrwiennym i w większości przypadków pacjenci doświadczyli ich w ciągu maksymalnie ostatnich siedmiu dni: u 17 proc. miały miejsce w dniu udaru, u 9 proc. w dniu wcześniejszym; u 43 proc. symptomy TIA pojawiły się w którymś momencie w ciągu siedmiu dni przed poważnym udarem.

- Od jakiegoś czasu wiemy, że TIA nierzadko są prekursorem poważnego . Dotychczas nie byliśmy w stanie określić, jak szybko należy ocenić ryzyko ataku, aby zapewnić najskuteczniejsze leczenie zapobiegawcze. Nowe badnie wskazuje, że czas objawów TIA jest krytyczny i trzeba podjąć działania terapeutyczne w ciągu kilku godzin od mini udaru, aby powstrzymać poważny atak - mówi dr Peter M. Rothwell ze szpitala uniwersyteckiego w Radcliffe Infirmary w Oksfordzie.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy