Strona głównaChorobyPietruszka pomaga walczyć z rakiem piersi

Pietruszka pomaga walczyć z rakiem piersi

Natka pietruszki jest zazwyczaj używana jako dekoracyjny akcent potrawy, ale w nowym badaniu na University of Missouri odkryto, że związek zawarty w pietruszce, a także niektórych owocach i orzechach, może powstrzymać namnażanie się i wzrost niektórych komórek raka piersi.
Pietruszka pomaga walczyć z rakiem piersi [fot. Mariya from Pixabay]
Szczurom z jednym z typów raka piersi podawano apigeninę, związek występujący w pietruszce i innych produktach roślinnych. U gryzoni, które otrzymywały apigeninę, rozwinęło się mniej guzów i spowolnieniu uległo ich powstawanie.

Jak zauważają medycy, wiele kobiet stosuje hormonalną terapię zastępczą (HTZ), a niektóre syntetyczne hormony przyspieszają rozwój . W ramach testów szczury eksponowano na działanie jednej z substancji najczęściej stosowanych w HTZ - progestyny zwanej octanem medroksyprogesteronu (MPA), który - jak wiadomo - przyspiesza rozwój guza piersi.

Kiedy w piersi rozwijają się komórki nowotworowe w odpowiedzi na MPA, tworzą się też nowe naczynia krwionośne w guzach. Naczynia dostarczają niezbędnych składników odżywczych do wzrostu i namnażania się guzów. Apigenina zaś blokuje tworzenie się nowych naczyń krwionośnych, opóźniając w ten sposób, a czasami zatrzymując rozwój guzów. Okazuje się, że substancja ta ma też związek z mniejszą ogólną liczbę guzów, nie jest jednak w stanie zatrzymać początkowego tworzenia się komórek rakowych w piersi.

Apigenina występuje najczęściej w pietruszce i , ale można ją również znaleźć w jabłkach, , i innych produktach roślinnych. Ponieważ jednak nie jest skutecznie wchłaniana do krwiobiegu, naukowcy nie są pewni, ile warto jej sobie dostarczać.

- Nie ustaliliśmy jeszcze konkretnego dawkowania dla ludzi. Wydaje się jednak, że utrzymanie minimalnego poziomu apigeniny we krwi jest ważne dla opóźnienia wystąpienia raka piersi, który postępuje w odpowiedzi na progestyny, takie jak MPA. Prawdopodobnie dobrze jest codzienne jeść niewielką ilość natki i owoców, aby zapewnić minimalną ilość tego związku - mówi prof. Salman Hyder, autor badań.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy