Strona głównaChorobyProblemy z zasypianiem wskazują na przyszłą demencję

Problemy z zasypianiem wskazują na przyszłą demencję

Kłopoty z zasypianiem wskazują na wyższe ryzyko demencji w późniejszym czasie niż jakiekolwiek inne zaburzenia snu.
Problemy z zasypianiem wskazują na przyszłą demencję [fot. Budimir Jevtic - Fotolia.com]
Kłopoty z zasypianiem są istotny predyktorem przyszłych . Badanie z udziałem niemal 2,5 tys. osób pokazało, że trudności w zaśnięciu przekładają się na znacznie wyższe ryzyko zaburzeń funkcji poznawczych kilkanaście lat później.

Wyniki pokazują, że problemy z zasypianiem w 2002 roku wiązały się z osłabieniem funkcji poznawczych w 2016 roku. Częstsze problemy tego typu pozwalały przewidzieć kłopoty z: pamięcią epizodyczną, funkcjami wykonawczymi, językiem, szybkością przetwarzania i sprawnością wzrokowo-przestrzenną. Częściowo związki pomiędzy kłopotami ze snem i późniejszym osłabieniem poznawczym wynikały prawdopodobnie z objawów depresji. I chorób naczyniowych.
Chociaż istnieje coraz więcej dowodów na związek między a zaburzeniami funkcji poznawczych u osób starszych, trudno jest zinterpretować naturę tych powiązań, biorąc pod uwagę, jak różnie mogą oddziaływać zarówno bezsenność, jak i zaburzenia poznawcze - mówi Afsara Zaheed, psycholog z Uniwersytetu Michigan.
Bezsenność wiąże się z trudnościami z zasypianiem lub utrzymaniem snu, czy też z regularnym budzeniem się wcześniej niż jest to pożądane, pomimo pozostawienia wystarczającej ilości czasu na odpoczynek. Objawy tego problemu ujawniają się w ciągu dnia i obejmują: zmęczenie lub senność; uczucie niedospania; kłopoty z koncentracją; symptomy , niepokój lub rozdrażnienie; niską motywację lub brak energii.
W badaniach w 2002 roku wzięły udział osoby w wieku co najmniej 51 lat. Uczestnicy wypełniali dokładne kwestionariusze dotyczące częstości występowania objawów bezsenności. Czternaście lat później uczestników poddano kompleksowym testom poznawczym, obejmującym m. in. pamięć epizodyczną, funkcje wykonawcze, język i szybkość przetwarzania.

- Wyniki te są istotne, biorąc pod uwagę obecnie brakuje dostępnych metod leczenia zaburzeń poznawczych w późnym okresie życia, takich jak choroba Alzheimera i inne rodzaje demencji. Sen z kolei często można modyfikować. Regularne badania przesiewowe pod kątem objawów bezsenności mogą pomóc w monitorowaniu i identyfikowaniu osób mających problemy z zasypianiem w średnim i późnym wieku, bo one mogą być narażone na rozwój zaburzeń poznawczych w późniejszym życiu. Potrzebne są dodatkowe badania, aby ustalić, czy leczenie bezsenności pomaga w zapobieganiu lub spowolnieniu rozwoju zaburzeń poznawczych w późniejszym życiu - mówi Zaheed.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy