Strona głównaChorobyPrzetworzone mięso pogłębia problemy psychiczne?

Przetworzone mięso pogłębia problemy psychiczne?

Uczeni z Johns Hopkins University odkryli, że jedzenie przetworzonego mięsa może sprzyjać pojawianiu się objawów chorób psychicznych.
Przetworzone mięso pogłębia problemy psychiczne? [Fot. JackF - Fotolia.com]
Stosowane do produkcji azotany mogą przyczynić się do pojawiania się objawów zespołu maniakalnego czy .

Ustalono, że pacjenci zmagający się z objawami maniakalnymi ponad trzy razy częściej jedli przetworzone produkty mięsne niż pacjenci leczeni z powodu innych chorób psychiatrycznych, takich jak schizofrenia. Przetworzone mięso zwiększyło częstotliwość i siłę epizodów nadpobudliwości, bezsenności i innych dolegliwości związanych z zespołem maniakalnym.

Autorzy chcieli poznać przyczyny takiego związku, więc testy przeprowadzone z udziałem ludzi w pogłębionej formie wykonano później na szczurach. Okazało się, że produkty mięsne z azotanami wywoływały u gryzoni zwiększony ruch i zmieniały sygnalizację w ich hipokampie, części mózgu odpowiedzialnej głównie za pamięć i tworzenie wspomnień, której uszkodzenia mają związek z chorobą Alzheimera i .

To kolejne badania, które wskazują na niekorzystny wpływ przetworzonego mięsa na nasze zdrowie. Wcześniejsze dowiodły związku pomiędzy takimi produktami i (m. in. , trzustki i ) oraz chorobami wątroby i nerek. Do najchętniej kupowanych przetworzonych artkułów mięsnych należą: szynka, kiełbasa, salami, a także parówki.

Choroba afektywna dwubiegunowa to przewlekła dolegliwość psychiczna, która odznacza się bardzo silnymi wahaniami nastrojów i poziomów energii, a także objawami maniakalnymi. Epizody mogą trwać tygodniami lub nawet miesiącami i często mają też związek z oraz psychozą.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Molecular Psychiatry.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Oferty pracy