Strona głównaChorobyPsychospołeczny stres wpędza kobiety w choroby serca

Psychospołeczny stres wpędza kobiety w choroby serca

Stres psychospołeczny - zwykle wynikający z kłopotów w radzeniu sobie w trudnych warunkach - może się nasilać, prowadząc do wysokiego ryzyka zachorowania na chorobę wieńcową serca.
Psychospołeczny stres wpędza kobiety w choroby serca [fot. StockSnap from Pixabay]
Wpływ napięcia w pracy i napięcia społecznego (problemów w relacjach społecznych) jest potężnym ciosem dla zdrowia kobiet. Tego rodzaju skumulowany oznacza o 21 proc. wyższe ryzyko wystąpienia .

Odkryto jednocześnie, że stresujące wydarzenia życiowe, takie jak współmałżonka, lub separacja, czy też przemoc fizyczna bądź słowna, a także napięcie społeczne, były niezależnie powiązane z o kilkanaście wyższym zagrożeniem chorobą wieńcową. Takie efekty stresu pozostały w mocy po uwzględnieniu: wieku, czasu spędzonego w pracy i czynników społeczno-ekonomicznych.

Choroba wieńcowa jest diagnozowana, gdy tętnice stają się zbyt wąskie i nie są w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości natlenionej krwi do serca. Już wcześniejsze badania łączyły stres psychospołeczny z chorobą niedokrwienną serca, teraz uczeni z Drexel University w Filadelfii potwierdzili ten związek.
Nasze odkrycia są istotnym przypomnieniem (...), że zagrożenie stresem dla zdrowia nie powinno być ignorowane. Jest to szczególnie ważne w przypadku stresorów wywołanych przez pandemię - komentuje dr Conglong Wang, współautor badań.
Na podstawie: Stress from Work and Social Interactions Put Women at Higher Risk of Coronary Heart Disease, Drexel Study Suggests

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy