Strona głównaChorobyRak - samotnym trudniej jest go pokonać

Rak - samotnym trudniej jest go pokonać

Zmaganie się z nowotworem jest bardzo trudne, a w przypadku osób samotnych to szczególnie ciężkia przeprawa, mówią uczeni z Uniwersytetu Chicago.
Rak - samotnym trudniej jest go pokonać [Fot. LIGHTFIELD STUDIOS - Fotolia.com]
Odizolowanie intensyfikuje chorobę nowotworową. może powodować wzrost guza, dowodzą amerykańscy lekarze.

Badania przeprowadzono na myszach genetycznie zmodyfikowanych tak, że rozwijał się u nich . Część chorych gryzoni pozostawiono w grupach, część zaś izolowano przez pewien okres czasu. Pod koniec testów odkryto, że u myszy przebywających w samotności rozwinęły się większe guzy gruczołu sutkowego. Wedug badaczy, odosobnienie wiąże się z genetycznymi zmianami szlaków metabolicznych komórki, co ma wpływ na intensywniejszy rozwoju notoworów.

Okazuje się, że otoczenie społeczne i sposób, w jaki się do niego odnoszą pacjenci, nie tylko oddziałuje na ich psychikę, ale może też zmienić ekspresję genów różnych tkanek, mówią autorzy. Rzecz dotyczy nie tylko nowotworu, samotność może też zwiększać ryzyko pojawienia się i intensywniejszego rozwoju takich chorób, jak , nadciśnienie oraz .

Z amerykańskich i brytyjskich badań wynika, że aż połowa ludzi po 75 roku życia czuje się samotna. Jak zwracają uwagę eskperci, jest to dodatkowy czynnik związany z nowotworem, a wiek sam w sobie rownież ma związek z wyższym ryzykiem raka.

Na temat badań można przeczytać w magazynie Cancer Prevention Research.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy