Strona głównaChorobyRak jelita grubego - kawa zwiększa przeżywalność

Rak jelita grubego - kawa zwiększa przeżywalność

Pacjenci z przerzutowym rakiem jelita grubego, którzy pili kilka filiżanek kawy dziennie, żyli dłużej niż pozostali chorzy - wskazują badacze z Dana-Farber Cancer Institute.
Rak jelita grubego - kawa zwiększa przeżywalność  [fot. Negative-Space from Pixabay]
Już wiele dotychczasowych testów poakzywało związek między piciem i profilaktyką różnych nowotworów, a także lepszymi wynikami leczenia już rozwiniętego raka. Teraz ustalono, że wskaźniki przeżywalności wśród pijących kawę chorych na przerzutowego raka jelita grubego były wyższe niż u pozostałych.

W badaniu wzięło udział niemal 1,2 tys. pacjentów leczonych z powodu przerzutowego . Ci, którzy serwowali sobie od dwóch do trzech filiżanek kawy dziennie, mieli większe szanse na dłuższe życie i w ich przypadku więcej czasu upłynęło, zanim choroba się pogorszyła, w porównaniu do osób nie pijących kawy. Osoby raczące się jeszcze większymi ilościami kawy - ponad czterema filiżankami dziennie, zyskiwały dodatkowe korzyści.

Równocześnie autorzy zaznaczają, że odkryty związek nie ma charakteru przyczynowo-skutkowego, a jedynie obserwacyjny, więc nie można oficjalnie zalecać pacjentom picia kawy jako środka pomocnego w walce z rakiem.

W kawie znajduje się szereg związków, które wykazują właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i inne, które mogą działać przeciwnowotworowo. Badania pokazały, że picie większych dawek kawy oznaczało poprawą wskaźnika przeżycia pacjentów z rakiem okrężnicy w trzecim stadium, teraz wykazano, że podobna sytuacja ma miejsce w przypadku przerzutowej postaci choroby.

Dotychczas odkryto, że picie kawy ma związek z niższym zagrożeniem nowotworami: wątroby, , , jelit.

Badania opisano w JAMA Oncology.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy