Strona głównaChorobyRany powstałe za dnia goją się szybciej niż nocne

Rany powstałe za dnia goją się szybciej niż nocne

Odkryto, że rany powstałe w ciagu dnia goją o 60 proc. szybciej niż te pojawiające się w nocy.
Rany powstałe za dnia goją się szybciej niż nocne [Fot. Pixabay.com]
Brytyjscy badacze odkryli, że rany zaistniałe za dnia goją się znacznie szybciej niż te nocne. Najprawdopodobniej wpływa na to nasz wewnętrzny .

Uczeni z Medical Research Council Laboratory of Molecular Biology w Cambridge przeprowadzili eksperymenty na myszach i okazało się, że rany na skórze, które powstawały w ciągu dnia, goiły sie średnio dwa razy szybciej niż te, które pojawiały się nocą.

To nie wszystko. Podobne wyniki uzyskano w testach z udziałem ludzi. Kiedy u ponad stu osób przeanalizowano rany oparzeniowe, odkryto, że te powstałe w nocy goiły się o 60 proc. wolniej niż te tworzące się w ciągu dnia.

Według autorów, odpowiedzialny jest za to rytm okołodobowy naszego organizmu, który optymalizuje proces gojenia się w ciągu dnia. Sądzą, że ich odkrycia moga się przydać w opracowywaniu nowych leków na problemy ze skórą i metod leczenia urazów skórnych.

Nasz wewnętrzny dobowy zegar biologiczny jest istotnym elementem sposobu funkcjonowania organizmu - dostosowuje naszą fizjologię do pór dnia, mając wpływ m. in. na , zachowanie, , temperaturę ciała i poziom . Nic zatem dziwnego w tym, że oddziałuje też procesy regeneracyjne, w tym .

Szybkie i poprawne zagojenie się rany jest niezbędne, by zminimalizować ryzyko , Poza tym zaburzenia procesu gojenia mogą prowadzić do powstawania blizn, wskazują autotrzy.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Science Translational Medicine.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy