Strona głównaChorobyRumianek pomaga powstrzymać rozwój powikłań cukrzycy

Rumianek pomaga powstrzymać rozwój powikłań cukrzycy

Codzienne picie herbaty rumiankowej podczas posiłków może pomóc w zapobieganiu powikłaniom cukrzycy, które obejmują utratę wzroku, uszkodzenie nerwów i zaburzenia pracy nerek, mówią naukowcy z Japonii i Wielkiej Brytanii.
Rumianek pomaga powstrzymać rozwój powikłań cukrzycy [fot. ebaso from Pixabay]
Według badaczy, być może będzie można stworzyć na bazie nowy lek pomocny przy . Ma to szczególnie istotne znaczenie, biorąc pod uwagę, że ilość przypadków tej choroby jest na poziomie epidemii. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, na całym świecie na cukrzycę choruje 422 miliony ludzi, a 1,6 mln. Corocznie umiera bezpośrednio z powodu tej choroby. Co więcej, ilość przypadków, jak i rozpowszechnienie cukrzycy stale rosły w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci.

Rumianek od lat jest stosowany jako lekarstwo na różne problemy zdrowotne, w tym , i skurcze menstruacyjne. Zastanawiano się też, czy herbata na bazie tego zioła może być również pomocna w walce z cukrzycą, ale do tej pory nie potwierdzono tego naukowo.

W ramach badań ekstrakt z rumianku przez 21 dni podawano grupie szczurów chorych na . Wyniki porównano z grupą kontrolną zwierząt na normalnej diecie. Zwierzęta, którym podawano rumianek, wykazały znaczny spadek poziomu glukozy we krwi w porównaniu z pozostałymi gryzoniami. Ekstrakt wywołała też znaczące hamowanie zarówno enzymów ALR2, jak i sorbitolu, którego podwyższony poziom ma związek ze nasilonymi powikłaniami cukrzycy.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy