Strona głównaChorobySposób na migreny - nie tylko leki

Sposób na migreny - nie tylko leki

Pozafarmakologiczne sposoby na złagodzenie migren często są pomijane, a mają znaczącą skuteczność. Warto więc wypróbować również te inne metody na ból.
Sposób na migreny - nie tylko leki [Fot. goodluz - Fotolia.com]
W badaniach lekarzy z New York University Langone Health wzięło udział 53 pacjentów z . Ponad połowa z nich zrezygnowała z zalecanego leczenia behawioralnego, obejmującego walkę ze stresem i terapię rozmową. Tymczasem takie działanie znacznie zmniejsza objawy dolegliwości.

Wcześniejsze testy pokazały, że terapia poznawczo-behawioralna, zarządzanie stresem, techniki relaksacyjne i biofeedback (dostarczanie informacji zwrotnej o zmianach stanu fizjologicznego u danego człowieka) mogą osłabić objawy migreny o ponad 50 proc. Te podejścia nie są kosztowne i mają długofalowe efekty w postaci zmniejszania symptomów migren.

Wśród przyczyn rezygnacji ze wspomnianych terapii najcześciej wymieniano brak czasu, wątpliwości co do ich skuteczności, czy zadowolenie z obecnego leczenia. Niemniej, jak podkreślają autorzy, warto je dołączyć do terapii lekami, bo mogą istotnie podnieść jakość życia, znacznie łagodząc dolegliwości migrenowe.

Migrena jest trzecią najczęstszą chorobą na świecie (za i napięciowym ) z szacowaną globalną częstością występowania 14,7 proc., co oznacza, że dotyczy około jednej na siedem osób. Dane pokazują zatem, że choroba występuje częściej niż , epilepsja i . Przewlekła migrena dotyka około 2 proc. światowej populacji.

Ostre ataki migreny są klasyfikowane przez Światową Organizację Zdrowia jako jedna z najbardziej osłabiających i upośledzających chorób, porównywalna z , czy aktywną psychozą.

Szacuje się też, że migrena lub przewlekły ból głowy jest drugą najczęściej wskazywaną przyczynę krótkoterminowej nieobecności pracowników niefizycznych.

O badaniach napisano w magazynie Pain Medicine.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy