Strona głównaChorobySposób na zwyrodnienie stawów - sześć tysięcy kroków dziennie

Sposób na zwyrodnienie stawów - sześć tysięcy kroków dziennie

Co najmniej sześć tysięcy kroków dziennie, oto „recepta" na uniknięcie problemów związanych z mobilnością w podeszłym wieku, szczególnie gdy jest się zagrożonym chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego.
Sposób na zwyrodnienie stawów - sześć tysięcy kroków dziennie [© Halfpoint - Fotolia.com] Jak wynika z analiz, jedną głównych przyczyn ograniczenia ruchu w starszych latach jest choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, tymczasem codzienny dostatecznie długi (6 tysięcy kroków) pomoże uchronić się przed dolegliwością.

Uczeni z Uniwersytetu w Bostonie w stanie Massachusetts wskazują, że osteoartretyzm stawów jest najczęstszą postacią , które cechuje się degeneracją chrząstki stawowej. Najczęstszym typem dolegliwości jest ten, który atakuje kolano. Do głównych objawów choroby należą: ból, sztywność, obrzęk i „skrzypienia" kości.

Rozwój kolanowego może prowadzić do trudności z najprostszymi nawet ruchami, takimi jak wstawanie z krzesła.
W badaniach wzięło udział 1800 osób już cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów lub zagrożonych nią. Autorzy poprosili uczestników o noszenie krokomierzy i monitorowali stan zdrowia oraz poziom swobody ruchu badanych w okresie dwóch lat.

Odkryto, że najwyższe ryzyko znacznej utraty , a nawet niepełnosprawności ruchowej, dotyczy tych, którzy nie wykonują co najmniej sześciu tysięcy kroków dziennie.

Na co przekłada się tych sześć tysięcy kroków? Spokojnie, nie jest to maraton. Warto wiedzieć, że dziesięciominutowy spokojny spacer to około 1200 kroków. Nie oznacza to jednak, że codziennie trzeba znajdować ok. 50 minut na chodzenie - można podzielić ten czas wykorzystując konieczność wykonywana rutynowych zadań, trzeba po prostu chętniej chodzić zamiast korzystania z samochodu lub autobusu. Można na pieszo udać się do pracy, sklepu, do lekarza, etc.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Arthritis Care & Research.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy