Strona głównaChorobyStres i gniew pogarszają niewydolność serca

Stres i gniew pogarszają niewydolność serca

Stres psychiczny i gniew mogą mieć negatywnie wpływać na pacjentów z niewydolnością serca.
Stres i gniew pogarszają niewydolność serca
jest zagrażającą życiu dolegliwością sercowo-naczyniową, w której serce jest uszkodzone lub osłabione. Może wiązać się ze zmniejszeniem frakcji wyrzutowej, czyli wypompowaniu przez serce mniejszej ilości krwi niż przy standardowym skurczu mięśnia sercowego.

Badacze z Yale ocenili wpływ złości i stresu u pacjentów z niewydolnością serca na funkcję rozkurczową. Funkcja ta określa zdolność serca do rozluźnienia i ponownego napełnienia pomiędzy skurczami mięśni i stanowi wskaźnik ryzyka zgonu.

Pacjenci wypełniali dokładne kwestionariusze dotyczące doświadczeń związanych ze stresem, gniewem i . Następnie zostali poddani stresującemu doświadczeniu. Wykonano u nich także echokardiogramy, aby ocenić funkcję rozkurczową w sytuacji normanej i podczas zadania.

U osób zgłaszających doświadczanie gniewu odnotowywano gorsze wyjściowe ciśnienie rozkurczowe w spoczynku. Ponadto u większości pacjentów występowały zmiany funkcji rozkurczowej wywołane stresem, w tym zmniejszony wczesny rozkurcz i zwiększone ciśnienie rozkurczowe.

psychiczny jest powszechny u pacjentów z niewydolnością serca, m. in. ze względu na złożoność samodzielnego leczenia, stopniowe pogłębianie się ograniczeń funkcjonalnych oraz częste zaostrzenia objawów i konieczność hospitalizacji, mówią autorzy.

Okazuje się też, że pacjenci, którzy doświadczają przewlekłego podwyższonego poziomu stresu, doznają bardziej uciążliwego przebiegu choroby, a to sprawia, że obniża się ich jakość życia i występuje zwiększone ryzyko zdarzeń niepożądanych.

To kolejne badania, które wskazują negatywny wpływ stresu na zdrowie sercowo-naczyniowe. Wcześniej pokazano też, że oddziałuje on na wyższe prawdopodobieństwo dodatkowych zaburzeń w chorobie niedokrwiennej serca i .

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć