Strona głównaChorobyŚwięta niebezpieczne dla zdrowia? W Wigilię najwyższy wskaźnik zawałów

Święta niebezpieczne dla zdrowia? W Wigilię najwyższy wskaźnik zawałów

Boże Narodzenie kojarzy się z bardzo przyjemnym, rodzinnym czasem, ale okazuje się, że właśnie w tym okresie rosną wskaźniki określonych chorób i dolegliwości. W Wigilię odnotowuje się częstsze przypadki ostrego zawału mięśnia sercowego.
Święta niebezpieczne dla zdrowia? W Wigilię najwyższy wskaźnik zawałów [Fot. Eisenhans - Fotolia.com]
Szwedzkie badania pokazały, że podczas Świąt częściej występują ostre zawały. Kiedy przeanalizowano dane z 16 szpitali, odkryto, że w Wigilię jest więcej przyjęć z powodu serca. Chociaż Święta Bożego Narodzenia to zwykle czas , miłych chwil i rodzinnego ciepła, dla wielu ludzi oznaczają też wyższy niż zwykle poziom , pośpiech i nasilone , gdy w rodzinie są konflikty. To z kolei może odbijać się na zdrowiu.

W ramach badań szwedzkie szpitale przez 16 lat odnotowywały poziom przyjęć z powodu zawału serca w różnych okresach roku. Okazało się, że podczas Świąt i w samym środku lata w dniu narodowego święta, ryzyko zawału mięśnia sercowego jest znacząco wyższe, szczególnie u pacjentów starszych i schorowanych.

Lekarze obliczyli, że ryzyko potencjalnie śmiertelnego zawału serca wzrasta o około 37 procent w okolicach 10 wieczorem w , szczególnie dla osób starszych i zmagających się z różnymi chrobami. Ogólnie rzecz ujmując, najbardziej narażona na zawał w tym czasie jest grupa już cechująca się podwyższonym ryzykiem ataków serca.

Co więcej, ustalono, że w Nowy Rok ryzyko zawału było o 20 proc. wyższe i o 12-zwiększone latem, podczas czerwcowego świeta w Szwecji,
Nie odnotowano z kolei wyraźnego związku pomiędzy zawałem i Sylwestrem, Wielkanocą jak również wydarzeniami sportowymi.

O badaniach można przeczytaćw w British Medical Journal:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy