Strona głównaChorobyUdary mózgu: coraz poważniejszy problem

Udary mózgu: coraz poważniejszy problem

Według World Stroke Organization udar mózgu wystąpi u jednej na sześć osób w ciągu życia. Niewłaściwa dieta, styl życia, bagatelizowanie ryzyka związanego z chorobami takimi jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i migotanie przedsionków, a także postępujące starzenie się populacji oraz zwiększające się koszty opieki nad pacjentami po udarze stanowią istotny problem społeczny i ekonomiczny w Polsce i Europie.
Udary mózgu: coraz poważniejszy problem [© mrspopman - Fotolia.com] to pierwsza przyczyna niepełnosprawności oraz trzecia przyczyna zgonów osób po 40. roku życia. Śmiertelność z powodu udarów jest w Polsce wyższa niż średnia europejska. Kluczowy w przypadku wystąpienia udaru mózgu jest CZAS – każda minuta jest na wagę złota, a od szybkiej i właściwej reakcji zależy zdrowie i życie chorego. Pacjent ma tylko maksymalnie 4,5 godziny, by rozpocząć skuteczne leczenie i zmniejszyć skutki choroby. Znajomość objawów udaru mózgu powinna być zatem powszechna, tymczasem, jak wskazują badania, tak nie jest. Pod akronimem CZAS, kryją się najbardziej charakterystyczne objawy udaru mózgu: Cięższa ręka lub noga, Zaburzenia widzenia, Asymetria twarzy, Spowolniona mowa. Udarowi towarzyszą często też zawroty głowy, zaburzenia równowagi i orientacji, czy nagłe osłabienie kończyn.

Niska świadomość dotyczy również , związanych z niewłaściwym leczeniem lub zaniechaniem leczenia poważnych schorzeń takich jak migotanie przedsionków. Choroba ta stanowi jeden z ważniejszych czynników ryzyka wstąpienia udaru, określana jest mianem nowej epidemii w kardiologii. Eksperci prognozują, że w najbliższych dwóch dekadach liczba chorych na migotanie przedsionków wzrośnie dwukrotnie, do 800 tys. osób. Co roku aż 1,7 mln ludzi na świecie umiera lub staje się niepełnosprawnymi z powodu udaru mózgu w przebiegu migotania przedsionków. Szacuje się, że choroba ta zwiększa ryzyko udaru 5-krotnie, a udary spowodowane migotaniem przedsionków mają dużo cięższy przebieg. Dlatego profilaktyka ma w tym przypadku kluczowe znaczenie.

pozwoli także zmniejszyć koszty leczenia oraz opieki nad chorymi, które z roku na rok są coraz wyższe. Jak wynika z Raportu Instytutu Organizacji Ochrony Zdrowia Uczelni Łazarskiego „Udary mózgu – konsekwencje społeczne i ekonomiczne”, całkowity koszt leczenia szpitalnego pacjentów po udarach mózgu wyniósł w 2012 r. 545 mln zł i był o 7,61%. większy niż w roku 2010.

Dodatkowo koszty pośrednie z powodu przedwczesnej umieralności sięgają nawet 90 mld zł. Znaczną kwotę stanowią również koszty związane z rehabilitacją neurologiczną osób po udarach – w 2013 r. było to około 159 mln zł. Należy pamiętać też o kosztach pośrednich – w 2010 r. koszty ZUS ogółem na świadczenia związane z niezdolnością do pracy osób z chorobami naczyń mózgowych wyniosły aż 679 mln zł. Największą część, bo ponad 600 mln tej kwoty stanowiły renty z tytułu niezdolności do pracy, a następnie renty socjalne, świadczenia rehabilitacyjne, znaczące absencje chorobowe i rehabilitacja lecznicza.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć