Strona głównaChorobyUnikaj przetworzonego jedzenia. Sprzyja chorobom serca

Unikaj przetworzonego jedzenia. Sprzyja chorobom serca

Wysokoprzetworzone jedzenie jest uważane za winowajcę różnych problemów zdrowotnych i kłopotów z utrzymaniem prawidłowej wagi. Jeśli chodzi o zdrowie, okazuje się, że poza dolegliwościami nerek czy nowotworami, może też wywoływać choroby sercowo-naczyniowe.
Lekarze i dietetycy apelują, by starać się jeść jak najświeższe, najmniej przetworzone produkty - takie są najlepsze dla naszego organizmu. Szczególnie poleca się świeże warzywa i owoce, , , etc. Unikać należy tego, co jest pełne soli i cukru oraz rozmaitych sztucznych dodatków. Z nowych badań wynika, że produkty powstałe w wyniku znacznego przetworzenia zarażają układowi sercowo-naczyniowemu.

Grupa francuskich uczonych odkryła, że istnieje korelacja między spożyciem bardzo przetworzonej żywności i wyższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, mózgowo-naczyniowych i .

Analizy danych ponad stu tysięcy osób pokazały, że wspomniane choroby stanowią większe zagrożenie dla tych, którzy sięgają po wysoko przetworzone jedzenie. Różne czynniki mają z przetwarzaniem tego, co jemy, należą do nich: skład odżywczy produktu końcowego, sztuczne dodatki, materiały kontaktowe i zanieczyszczenia (substancje, które trafiają do żywności po przetworzeniu i mogą być szkodliwe w długim okresie czasu). Wszystkie one mogą mieć wpływ na rozwój chorób układu krążenia.

Do najbardziej niekorzystnych dla naszego organizmu produktów zalicza się nie tylko tzw. fast food czy słone i słodkie przekąski, ale także takie produkty, jak: sosy w puszkach i słoikach, mrożone dania gotowe, czy .

są główną przyczyną śmierci na całym świecie, odpowiadają za niemal 18 milionów zgonów rocznie, czyli 31 proc. wszystkich zgonów. Większości chorób sercowo-naczyniowych można by zapobiec poprzez osłabienie behawioralnych czynników ryzyka, takich jak palenie papierosów, niezdrowe menu, nadmierna waga, brak aktywności fizycznej i nadmiar alkoholu.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy