Strona głównaChorobyUtrata na wadze w starszym wieku może być objawem demencji

Utrata na wadze w starszym wieku może być objawem demencji

Starsze osoby, które są szczupłe lub szybko tracą na wadze, mają wyższe ryzyko rozwoju demencji, zwłaszcza jeśli wcześniej cechowała je nadwaga lub otyłość.
Utrata na wadze w starszym wieku może być objawem demencji [fot. Vidmir Raic from Pixabay]
Związek między niską wagą i zagrożeniem demencją sprawdzono u niemal dwóch tysięcy osób w średnim wieku 72 lat. Okazało się, że osoby z niższym wskaźnikiem masy ciała (BMI) na początku badań były o 79 procent bardziej narażone na rozwój demencji niż osoby z wyższym BMI.

Co więcej, osoby, które szybciej traciły na wadze w okresie badania, były prawie trzy razy bardziej narażone na rozwój demencji niż ludzie, u których masa ciała zmniejszała się wolniej. Ten efekt był bardziej wyraźny u uczestników z lub na początku testów. Ludzie o BMI 23 lub wyższym mieli o 82 procent niższe ryzyko rozwoju choroby w porównaniu z osobami z prawidłową masą ciała lub niedowagą. Takie same efekty uzyskano po uwzględnieniu innych czynników ryzyka dla zdrowia, takich jak palenie papierosów, poziom aktywności fizycznej i płeć.
Nasze odkrycie sugeruje, że szybka w starszym wieku może być wczesnym objawem demencji. Nie oznacza to, że otyłość lub nadwaga są zdrowe dla ciała lub umysłu, ale zmniejszenie wagi może być oznaką pojawiającej się choroby mózgu - wskazuje dr Tiffany Hughes z Uniwersytetu w Pittsburghu.
Jak przypomina jednocześnie Hughes, wcześniejsze badania pokazały, że np. w średnim wieku może być czynnikiem ryzyka .

- Dowiedziono, że demencja rozwija się w mózgu na dekady przed pojawieniem się jakichkolwiek objawów. Odkrycia te odzwierciedlają ten proces. W wieku średnim otyłość może być czynnikiem ryzyka demencji, tymczasem spadek masy ciała w późnym życiu może stanowić jedną z pierwszych zmian w przebiegu choroby, która pojawia się, zanim wpłynie na pamięć człowieka - mówi Hughes.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy