Strona głównaChorobyZaburzenia lękowe - wpływ na nie ma... rozmiar talii

Zaburzenia lękowe - wpływ na nie ma... rozmiar talii

Lęk to jedno z najczęstszych zaburzeń zdrowia psychicznego i częściej dotyka kobiety, szczególnie kobiety w średnim wieku. Jakkolwiek bywa powodowany wieloma czynnikami, nowe badanie wskazuje, że ilość tłuszczu w okolicach talii może zwiększać ryzyko jego rozwoju.
Zaburzenia lękowe - wpływ na nie ma... rozmiar talii  [fot. Bruno /Germany from Pixabay]
W badaniu przeanalizowano dane ponad 5,5 tys. kobiet w średnim wieku. Uczeni chcieli sprawdzić, czy większa ilość (w okolicach brzucha) może zwiększyć ryzyko wystąpienia lęku. Uznano, że ten rodzaj tłuszczu pozwala najadekwatniej ocenić ryzyko kardiometaboliczne i może mieć też wpływ na różne aspekty zdrowotne.

Spośród uczestniczek, 58 proc. miało za sobą menopauzę, a 61,3 proc. odczuwało . Badanie pokazało, że kobiety o najwyższych stosunkach obwodu talii do wzrostu były znacznie bardziej narażone na zaburzenia lękowe niż pozostałe uczestniczki.

Lęk oznacza nie tylko niższą jakość codziennego życia, ale też wyższe zagrożenie chorobami serca, , problemami z , zaburzeniami układu oddechowego, a także innymi problemami zdrowotnymi. Badania dowiodły wzrost częstości lęku u kobiet w wieku średnim, co może wynikać z obniżonego poziomu estrogenu, który pełni rolę neuroprotekcyjną.

„Zmiany hormonalne mogą być mieć znaczenie zarówno dla rozwoju lęku, jak i otyłości brzusznej ze względu na to, jaka rolę odgrywają w pracy mózgu, a także dystrybucji tkanki tłuszczowej", mówi dr JoAnn Pinkerton z The North American Menopause Society.
O badaniach można przeczytać w czasopiśmie Menopause.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy