Strona głównaChorobyZanieczyszczenia z ruchu ulicznego skutkują udarem

Zanieczyszczenia z ruchu ulicznego skutkują udarem

Jak wynika ze szwedzkich badań, dłuższa ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza wywoływane ruchem ulicznym może zwiększyć ryzyko udaru mózgu. Odpowiedzialne za to wydaje się drobnoziarniste zanieczyszczenie powietrza zwane „black carbon".
Zanieczyszczenia z ruchu ulicznego skutkują udarem [fot. Alexander Grishin z Pixabay]
W trzech szwedzkich miastach uczeni zbadali związki między narażeniem na różne rodzaje pyłu zawieszonego i częstością oraz . Jak wyjaśniają autorzy z Karolinska Institutet, między wspomnianymi dolegliwościami i różnymi rodzajami cząstek stałych występowały pewne ogólne zależności. W każdym razie długotrwałe narażenie na lokalny ruch uliczny i tzw. „black carbon", który jest efektem tego ruchu, oznaczało częstsze występowanie udaru mózgu.

Węgiel „black carbon" jest jednym ze składników drobnego pyłu zawieszonego (PM) i powstaje jako produkt niezupełnego spalania paliw. Wytwarzają go głównie pojazdy i inne maszyny napędzane gazem i olejem napędowym oraz elektrownie na węgiel. Jego głównym źródłem w miastach jest ruch drogowy, a wdychanie tego zanieczyszczenia zostało powiązane w różnych wcześniejszych badaniach z problemami oddechowymi, rakiem i chorobami sercowo-naczyniowymi.

Teraz przeanalizowano zbierane przez ponad 20 lat dane medyczne ponad stu tysięcy osób zamieszkujących Sztokholm, Göteborg oraz Umeå. Jeśli chodzi o zanieczyszczenia, brano pod uwagę zarówno pył PM10, jak i PM2,5. Okazało się, że węgiel typu „black carbon", który należy do PM 2,5, istotnie zwiększał zagrożenie udarem. Obliczono, że prawdopodobieństwo udaru wzrastało o 4 proc. na każde dodatkowe 0,3 mikrogramy „black carbon" na metr sześcienny .

Na terenie Unii Europejskiej, jakkolwiek „black carbon" wymienia się jako składnik pyłu PM2,5, nie określono dopuszczalnego wskaźnika tego zanieczyszczenia.

Na temat badań napisano w czasopiśmie Environmental Health Perspectives.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy