Strona głównaChorobyZastrzyki z cukru łagodzą ból stawów kolanowych

Zastrzyki z cukru łagodzą ból stawów kolanowych

Zastrzyki z roztworu cukru wydają się pomagać w łagodzeniu bólu i sztywności kolan związanych z chorobą zwyrodnieniową stawów.
Zastrzyki z cukru łagodzą ból stawów kolanowych [© Tsuboya - Fotolia.com] Technika nazywana proloterapią, która wykorzystuje dekstrozę (cukier prosty), stosowana jest od około 75 lat, ale wciąż uważa się ją za terapię alternatywną.

- Nasze badania wskazują, że proloterapia jest bezpiecznym i odpowiednim leczeniem osób z łagodnym do umiarkowanego , które nie zareagowały optymalnie na inne terapie - mówi dr David Rabago z Uniwersytetu Wisconsin w Madison.

- Nie wiemy dokładnie, jaki jest mechanizm działania. Jedna z teorii mówi, że iniekcje wywołują odpowiedź w postaci gojenia się w miejscu wstrzyknięcia - mówi dr Rabago.

To właśnie brak biologicznych dowodów sprawił, że proloterapia nie zyskała powszechnego uznania w środowisku medycznym. - Jak wiele komplementarnych i alternatywnych metod leczenia, proloterapia istnieje przede wszystkim poza środowiskiem akademickim - wskazuje dr Rabago.
W badaniach 90 pacjentów z zapaleniem stawów kolanowych, którym wstrzykiwano cukier lub sól fizjologiczną. Wyróżniono też grupę, które zadaniem było wykonywanie odpowiednich ćwiczeń.

Pacjenci, którzy otrzymywali zastrzyki, dostawali je w pierwszym, piątym, dziewiątym, a także, w niektórych przypadkach, w 13 i 17 tygodniu trwania badań.

Po roku u pacjentów otrzymujących zastrzyku deksotrazy odczuwali mniej bólu i w testach wykazywali lepsze funkcjonowanie niż ci, którym podawano iniekcje z soli fizjologicznej i ludzie ćwiczący.

Co więcej, osoby otrzymujące zastrzyki z cukru nie zgłaszały żadnych skutków ubocznych.

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą postacią zapalenia stawów, Objawy zwykle ujawniają się po 40 roku życia i powoli postępują. w kolanie powoduje ból, obrzęk i ograniczenie swobody ruchu.

Wyniki badań opublikowano w Annals of Family Medicine.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy