Strona głównaChorobyZatrzymać AIDS. Epidemia trwa

Zatrzymać AIDS. Epidemia trwa

Każdego dnia około 5,5 tys. osób na całym świecie zakaża się HIV. W Polsce codziennie ktoś dowiaduje się, że żyje z wirusem. Dziś jednak zakażenie nie musi oznaczać wyroku. Choć przed wirusem nie chroni żadna szczepionka, wczesne rozpoznanie i podjęcie terapii antyretrowirusowej pozwala dożyć wieku zbliżonego do tego, który osiąga statystyczny mieszkaniec danego kraju czy regionu. Potrzebne są tylko powszechna świadomość ryzyka oraz wiedza o HIV i AIDS. Tymczasem w Polsce o problemie mówi się głośno głównie 1 grudnia – z okazji Światowego Dnia AIDS. Potem zapada cisza.
Zatrzymać AIDS. Epidemia trwa [© jarun011 - Fotolia.com] HIV i AIDS w liczbach

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na koniec 2014 roku na świecie żyło 36,9 mln osób zakażonych HIV. Dorośli stanowili w tej grupie 34,3 mln osób, w tym kobiety – 17,4 mln. Dzieci poniżej 15. roku życia – ok. 2,6 mln. Liczba nowo wykrytych zakażeń wyniosła w 2014 roku ok. 2 mln, w tym 220 tys. stanowiły dzieci. Najwięcej przypadków – prawie 70 proc. – wykrywa się w Afryce Subsaharyjskiej. Liczba zgonów z powodu sięgnęła w 2014 r. 1,2 mln osób i w tej grupie było ok. 150 tys. dzieci. Na całym świecie od początku epidemii HIV zakażonych zostało co najmniej 78 mln osób, z powodu AIDS zmarło ok. 39 mln chorych.

W 50 z państw monitorowanych przez europejski region WHO w 2014 roku wykryto 142 197 nowych przypadków zakażeń, w tym 29 992 w 31 krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W Europie największą liczbę zakażeń odnotowano w Rosji, w 2014 r. mogło to być nawet 90 tys. przypadków.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Polsce, w okresie od 1985 r. do 31 grudnia 2015 roku zakażenie wykryto u 19 915 osób. Na AIDS zachorowało 3 328 osób, zmarło 1 328 chorych. Jednak rzeczywiste liczby nosicieli HIV są z pewnością większe, gdyż statystyki uwzględniają jedynie przypadki zdiagnozowane. Wirus przez wiele lat nie daje objawów, wykonywanie nie jest powszechne i obowiązkowe, więc skala problemu musi być znacznie większa niż prezentują to raporty. Specjaliści szacują liczbę nosicieli HIV w Polsce na ok. 40 tys.

Generalnie jednak obserwuje się systematyczny i istotny spadek liczby zgonów. W wielu krajach spada także liczba nowych zakażeń. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia uważa, iż zatrzymanie epidemii jest możliwe nawet w ciągu najbliższych 15 lat. Niestety, często wirus pozostaje nierozpoznany, co sprzyja jego przenoszeniu. Świadomość zagrożenia jest nawet w wysoko rozwiniętych krajach zbyt mała. W Polsce np. wykonywanie testów w kierunku HIV traktuje się jako niepotrzebny, przykry i wstydliwy „przymus”, choć powinno to być standardem profilaktyki zdrowotnej. Wiedzy o HIV/AIDS brakuje nawet lekarzom.
 
Strony : 1 2 3 4

Tagi: aids, hiv

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy