Strona głównaChorobyZdrowe życie z HIV jest możliwe: bezpłatne warsztaty w Warszawie

Zdrowe życie z HIV jest możliwe: bezpłatne warsztaty w Warszawie

Już w sobotę 9 kwietnia, rusza w Warszawie cykl bezpłatnych konsultacji i spotkań dla osób z HIV pt. „Czas na zdrowie”. Warsztaty organizowane są przez Stowarzyszenie Wolontariuszy Wobec AIDS „Bądź z Nami”, jedną z najstarszych polskich organizacji wspierających osoby seropozytywne. Środki na realizację projektu pochodzą z grantu przyznanego Stowarzyszeniu w konkursie Pozytywnie Otwarci, a ufundowanego przez Gilead Sciences Poland.
Zdrowe życie z HIV jest możliwe: bezpłatne warsztaty w Warszawie [fot. Pozytywnie otwarci] Liczba w Polsce rośnie z roku na rok. Co gorsza, ludzie wciąż umierają na AIDS. I to mimo, że dostępne bezpłatnie, dzięki staraniom Krajowego Centrum ds. AIDS, nowoczesne leki na HIV sprawiły, że z wirusem można dziś żyć długo i relatywnie komfortowo. W dodatku istnieje możliwość odpowiedniego doboru terapii, które będą najbezpieczniejsze dla pacjenta w długim terminie. Nie trzeba już akceptować skutków ubocznych leczenia, które do niedawna były dla wielu koszmarem. A mimo to ludzie umierają. M.in. dlatego, że nie wszyscy zdają sobie sprawę z nowych możliwości medycyny. Dlatego tak ważne są warsztaty organizowane przez Stowarzyszenie „Bądź z Nami”. Przygotowano je z myślą o osobach zmęczonych i zniechęconych starym leczeniem, a także o tych, które diagnozę „seropozytywny” usłyszały niedawno i boją się podjąć terapię.

Tematyka warsztatów będzie modyfikowana w zależności od potrzeb uczestników. Wstępnie jednak Stowarzyszenie Bądź z Nami planuje np. warsztaty, podczas których można będzie dowiedzieć się o sposobach kształtowania równoprawnej relacji lekarz – pacjent. Albo takie, z których uczestnicy wyjdą wręcz z rodzajem instrukcji rozmowy z lekarzem.

– O skuteczności leczenia antyretrowirusowego dzisiaj nie trzeba już nikogo przekonywać. Teraz trzeba pokazać ludziom, że z HIV można żyć zdrowo. To zupełnie realne, ale w dużym stopniu zależy od postaw i przekonań pacjenta oraz jego współodpowiedzialności za proces terapii. Chcemy kształtować właściwą, opartą na faktach, postawę wobec leczenia ARV i dać osobom żyjącym z HIV wiedzę, która umożliwi im zbudowanie dwustronnej relacji z lekarzem. To ważne, bo badania wskazują, iż pacjenci z chorobami przewlekłymi, którzy mają wysoki poziom wiedzy na temat swojej choroby i jej leczenia oraz rozumieją zasadność zaleceń lekarskich lepiej współpracują i wykazują wyższy poziom adherencji. A dzięki temu lepiej i dłużej żyją – powiedziała Irena Przepiórka koordynatorka projektu, konsultant ds. i przewodnicząca Bądź z Nami.

Raz na kwartał w zajęciach weźmie udział , który opowie o dostępnych lekach ARV, różnicach między nimi, korzyściach wynikających z terapii. Nie zabraknie także rozmów o problemach psychologicznych, które pojawiają się podczas leczenia i kluczowej dla jego sukcesu adherencji – przyjmowania leków zgodnie z zaleceniami lekarza. Do dyspozycji potrzebujących – obok lekarzy – będą także psycholog, edukator i terapeuta uzależnień.

– Nawet najskuteczniejsze leki nie pomogą, jeśli się ich nie bierze zgodnie z zaleceniami, albo unika rozpoczęcia terapii ze strachu przed ewentualnymi skutkami ubocznymi. Osoba z HIV, która nie pozostaje pod opieką lekarza i nie rozpoczyna terapii w odpowiednim momencie, ryzykuje szybkie pogorszenie stanu zdrowia, a nawet wystąpienie pełnoobjawowego AIDS. To wielki błąd w czasach, gdy leki są tak skuteczne i tak bezpieczne. Jestem przekonany, że dzięki warsztatom „Bądź z Nami” poziom wiedzy o leczeniu HIV wśród zakażonych wzrośnie i takich błędów będzie się popełniać w Polsce coraz mniej – mówi Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Kalendarz i tematy warsztatów można znaleźć .

Wstęp jest bezpłatny, ale trzeba się wcześniej zapisać. Można to mailowo pisząc na adres badzznami@swwaids.org

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy