Strona głównaChorobyZłamanie biodra zagraża odzyskaniu mobilności w przypadku ludzi starszych

Złamanie biodra zagraża odzyskaniu mobilności w przypadku ludzi starszych

Złamanie to zawsze bardzo poważny uraz, który wymaga odpowiedniego leczenia i rehabilitacji. W przypadku urazów biodra, powrót do sprawności jest dłuższy i wymagający wielu ćwiczeń, jednak osoby w starszym wieku, które go doświadczą, mają mniejsze szanse na samodzielne chodzenie niż osoby młodsze.
Złamanie biodra zagraża odzyskaniu mobilności w przypadku ludzi starszych [Fot. stockdevil - Fotolia.com]
Wiek może wpływać na szanse powrotu do samodzielnego poruszania się po , mówią badacze z University of Western Ontario i McMaster University. Z badań wynika, że większość ludzi w wieku średnim i starszym (ale do osiemdziesiątki), odzyskuje zdolność do samodzielnego życia ciągu jednego roku od operacji, tymczasem ludzie w wieku powyżej 80 lat mają znacząco niższe prawdopodobieństwo po takim złamaniu.

Uczeni przejrzeli dane ponad 600 pacjentów w wieku powyżej 50 lat, którzy przeszli operację z powodu najczęstszego tego typu, czyli złamania szyjki kości udowej. Sprawdzili m. in., czy przed doznaniem urazu osoby te nie potrzebowały pomocy w chodzeniu. Okazało się, że wiek ma istotny wpływ na szanse na wyzdrowienie: rok po złamaniu biodra większość uczestników w wieku 50 do 80 lat mogła żyć i chodzić samodzielnie. Pacjenci po osiemdziesiątce z kolei mieli dość duże szanse na powrót do niezależnego życia, ale o wiele częściej potrzebowali pomocy w chodzeniu. Aż 69 proc. osób w wieku powyżej 80 lat musiało skorzystać z jednego z urządzeń wspomagających poruszanie się (np. z balkoników czy chodzików ), tymczasem w grupie wiekowej 50-80 lat takiego wsparcia wymagało 34 proc. pacjentów.

Ponadto, co nie jest niczym dziwnym, ustalono, że większe prawdopodobieństwo powrotu do mieli ludzie, którzy przed urazem cieszyli się dobrą formą fizyczną i nie palili papierosów.

Wyniki badań opublikowano w Journal of Orthopedic Trauma.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

  • 11:40:09, 30-09-2020 Adam64plus

    Moja mama stosowała Reumpapai i była bardzo zadowolona. Stawy szybko przestały ją boleć.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy